Πρώτη νίκη η Μορεϊρένσε

22:47 26/8/2012 - Πηγή: AEK365

Την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε η Μορεϊρένσε, που επικράτησε με 3-1 της Νασιονάλ Μαδέιρα. Με γκολ από νωρίς ξεκίνησε η Μορειρένσε, η οποία άνοιξε το σκορ στο 9ο μόλις λεπτό με τον Γκιλάς. Μάλιστα η Νασιονάλ έχασε και τον Μεσέρ με κόκκινη κάρτα στο 35ο λεπτό και στο 52΄ο ΓΗκιλάς σκόραρε ξανά κι έκανε το 2-0. Στο 66' ο Ντιέγο Γκαούτσο έγραψε το 3-0, για να μειώσει σε 3-1 για τη Νασιονάλ ο Ισαέλ στο 74'.
Σε άλλο ματς η Εστορίλ στην έδρα της ήρθε 1-1 με την Πάκος Φερέιρα.

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αντούνες στο 30', ενώ αυτός που έφερε το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους ήταν ο Βιτόρια στο 73'.
Απο εκεί και πέρα, σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα από τους φιλάθλους και των δύο ομάδων, λόγω της κακής του ποιότητας, Μαρίτιμο και Ζιλ Βιθέντε ήρθαν 0-0 στην δεύτερη αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.