Aνατροπή με Μέσι!

Με γκολ του Χοσέμπα Γιορέντε προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 17', διατήρησαν το προβάδισμα για σχεδόν 60 αγωνιστικά λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό.Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, σκοράροντας στο 76' και το 80', χαρίζοντας την νίκη στην "Μπάρτσα".Το πρώτο γκολ πάντως δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς υπήρχε οφσάιντ.Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής: ΣάββατοΣοθιεδάδ - Θέλτα 2-1 (54' και 61' Αχιρέτσε / 49' Ενρίκε)Εσπανιόλ - Σαραγόσα 1-2 (43' Άλβαρο Βάθκεθ / 51' πέν. Απόνιο, 89' Έλντερ Ποστίγκα)Μπέτις - Ράγιο Βαγεκάνο 1-2 (4' Χόρχε Μολίνα / 2' Πίτι, 62' Λέο Μπαπτιστάο)Μάλαγα - Μαγιόρκα 1-1 (77' Χουάνμι / 68' Χεμέντ) ΚυριακήΟσασούνα - Μπαρτσελόνα 1-2 (17' Χοσέμπα Γιορέντε / 76' και 80' Μέσι)Χετάφε - Ρεάλ (22:00)Γρανάδα - ΣεβίλληΒαλένθια - Ντεπορτίβο (00:00) ΔευτέραΒαγιαδολίδ - Λεβάντε (21:00)Ατλέτικο - Μπιλμπάο (23:00)