Στο 0-0 κόλλησε η Ζβόλε με την Μπρέντα κι έχασε έδαφος.

Άγιαξ- Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 6-0
(Φαν ντερ Λίντεν 48' αυτ., Ντε Σα 50', Σίγκθοροσν 52', 53', Ντουάρτε 64', Ντε Γιονγκ 68')

Με εξάρα φιλοδώρησε την Γκόου Αχέντ Ιγκλς ο Άγιαξ και πλησίασε την κορυφή.

Το σκορ άνοιξε στο 468ο λεπτό ο Φαν ντερ Λίντεν με αυτογκόλ και στο 50' ο Ντε Σα Έκανε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Σίγκθορσον έκανε το 3-0 και με τη σέντρα ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το 4-0. Στο 64' ο Ντουάρτε σκόραρε το 5ο γκολ

του Αίαντα και στο 68' ο Ντε Γιονγκ έγραψε το 6-0.

Ουτρέχτη- Ρόντα: 3-3
(Φαν ντερ Γκαν 13', Κουρτό 42' αυτ., Τοόρνστρα 86'- Νέμεθ 28', 75', Φλέντερους 63')

Στο 3-3 κόλλησαν Ουτρέχτη και Ρόντα σε ένα καταπληκτικό ματς.

Η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ με τον Φαν ντερ Γκαν στο 13ο λεπτό, αλλά ο Νέμεθ ισοφάρισε στο 28'. Στο 40' ο Νέμεθ έχασε πέναλτι και δύο λεπτά μετά ο Κουρτό με αυτογκόλ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Ουτρέχτη, αλλά στο 63' ο Φλέντερους έκανε το 2-2. Ο Νέμεθ με γκολ στο 75ο λεπτό έκανε το 3-2 για τους φιλοξενούμενους αλλά στο 86' ο Τοόρνστρα έκανε το 3-3. Στο επόμενο λεπτό ο Τακάγκι της Ουτρέχτης αποβλήθηκε.

Αλκμαάρ- Αϊντχόφεν: 2-1
(Βιεργκέβερ 21', Γιόχανσον 57'- Ντιπέι 35')

Την πρώτη της φετινή ήττα υπέστη η Αϊντχόφεν από την Αλκμαάρ με 2-1.

Η Αλκμαάρ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Βιεργκέβερ, αλλά στο 35' ο Ντιπέι έκανε το 1-1. Η Αλκμαάρ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Γιόχανσον στο 57ο λεπτό.

Βααλβάικ- Χέρακλες: 1-4
(Γιόακιμ 25'- Ουθ 10', 53', 79', Λίνσεν 39')

Μεγάλο διπλό για την Χέρακλες με 4-1 επί της Βααλβάικ.

Η Χέρακλες άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Ουθ, αλλά στο 25' ο Γιόακιμ έφερε το ματς στα ίσα. Η Χέρακλες πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με τον Λίνσεν στο 39ο λεπτό, ενώ ο Ουθ έκανε το 3-1 στο 53'. Ο Ουθ ολοκλήρωσε το χατ τρικ στο 79ο λεπτό.