ΠΑΟ: Βαριά ήττα από την ΤΣΣΚΑ (49-72)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα από την ΤΣΣΚΑ, με 49-72, στο πλαίσιο του Gomelsky Cup που γίνεται στην Μόσχα. Οι ρώσοι θα παίξουν στον τελικό του τουρνουά με την Λοκομοτίβ Κουμπάν, ενώ ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ.Οι πράσινοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση
και με όπλο την άμυνα τους, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +7 (16-9). Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει το +7 (21-14), αλλά την ΤΣΣΚΑ να αντιδράει και με ένα σερί 8-0 να παίρνει το προβάδισμα, με 22-21.Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +3 (31-28).Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Μεσίνα επέβαλε τον ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων και πήγε στην τέταρτη περίοδο με +17 (52-35). Παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Πεδουλάκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ κράτησε χωρίς δυσκολίες την υπέρ της διαφορά και επικράτησε με το τελικό 72-49.Τα δεκάλεπτα: 9-16, 31-28, 52-35, 72-49.ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Μίτσοφ 9(1), Φριτζόν 6, Πάργκο 10, Τζάξον 6, Κρστιτς 9, Ουίμς 10(2), Βορόνοφ, Σουκόφτσοφ, Κάουν 12, Κριάπα 5(1), Ζαβάτσκας, Χάινς 5.Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5(1), Κάρι 3(1), Μπατίστ 7, Φώτσης 11(3), Λάσμε 4, Διαμαντίδης 8(2), Γκιστ 2, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς 3(1), Ματσιούλις 2.Gomelsky CupΣάββατο (28/9)Λοκομοτίβ Κουμπάν - Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-61ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 72-49Κυριακή (29/9)Μακάμπι Τελ Αβίβ - Παναθηναϊκός 16:00Λοκομοτίβ Κουμπάν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 19:00