Πολύτιμος βαθμός για ΟΦΗ

19:34 16/3/2013 - Πηγή: AEK365

Ο κακός ΟΦΗ του πρώτο ημιχρόνου έμεινε ζωντανός χάρη στο γκολ του Παπάζογλου και έφυγε με τον πολύτιμο βαθμό από τη Λειβαδιά (1-1).

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Βοιωτούς να δείχνουν με το καλημέρα πως θέλουν να πάρουν το παιχνίδι. Στο 10ο λεπτό ο Ροτζέριο έστρωσε στον Πόι στο ύψος της μικρής περιοχής, χωρίς αποτέλεσμα, όμως. Ότι δεν κατάφερε ο Αργεντινός το έκανε ο Λισγάρας τέσσερα λεπτά αργότερα.Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά,

ο Λισγάρας μόνος πήρε την κεφαλιά κι άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου συνέχισαν να πιέζουν τον ΟΦΗ και μέσα σε ένα πεντάλεπτο έχασαν τρεις απίστευτες ευκαιρίες. Αρχικά ο Βασιλείου με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γουναρίδη, ο οποίος έκανε μεγάλο λάθος τρία λεπτά αργότερα, όμως βγήκε και κυνήγησε τον Βασιλείου στα αριστερά της περιοχής του, έφαγε τούμπα, αλλά ο νεαρός φορ έκανε κακή σέντρα.Ο Λεβαδειακός συνέχισε να χάνει ευκαιρίες και στο τέλος το πλήρωσε. Ο Ζησόπουλος δυο φορές μόνος μέσα στη μεγάλη περιοχή δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι, για να έρθει ο Παπάζογλου να παγώσει το γήπεδο. Με προσωπική ενέργεια στο 39' κινήθηκε ανάμεσα σε τρεις παίκτες (έχει ευθύνη και η άμυνα), έκανε το σουτ, ο Κυριακίδης έπεσε σωστά όμως η μπάλα μπήκε γκολ.
Στην επανάληψη οι Κρητικοί μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, κρατούσαν μακριά από την εστία τους, τους Βοιωτούς και δεν κινδύνευαν. Τα λεπτά περνούσαν χωρίς κάτι σημαντικό, πέραν μιας κεφαλιάς του Βασιλείου που κόντραρε και έφυγε κόρνερ για τους γηπεδούχους. Από την άλλη, ο Χοσέμι στην άμυνα ήταν εξίσου καθοριστικός, όταν χρειάστηκε να επέμβει για να κόψει την κάθετη που πήγε να βγάλει ο Παπάζογλου προς τον Λαμπρόπουλο κι ενώ ο δεύτερος έβγαινε τετ-α-τετ. Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να μένουν «μοιραία» στο 1-1.

Λεβαδειακός (Παράσχος): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Χοσέμι, Λισγάρας, Μεντί, Ζησόπουλος, Κόρμπος, Ακόστα (Μίλιεβιτς 91'), Ροτζέριο (Ρομέου 65'), Πόι (Καγιεχόν 78'), Βασιλείου.

ΟΦΗ (Πετράκης): Γουναρίδης, Μπούρμος, Σαρ, Σόουζα, Ιωαννίδης, Μπανούσης (Μακρής 78'), Βερόν (Ζαχαράκης 90'), Βιτώρος, Λαμπρόπουλος, Κουτσιανικούλης (Ζορμπάς 46'), Παπάζογλου.