23:42 11/12/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE 5ος ΟΜΙΛΟΣ - 6η αγωνιστική

ΣΑΛΚΕ-ΒΑΣΙΛΕΙΑ: 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Veltins-Arena

Με τη βοήθεια της διαιτησία η Σάλκε επικράτησε 2-0 της Βασιλείας και πέρασε στην επόμενη φάση στέλνοντας τους Ελβετούς στο Europa. Επιθετικός μονόλογος της Σάλκε ήταν το πρώτο μέρος. Οι Γερμανοί δημιούργησαν αρκετές

φάσεις αλλά βρήκαν απέναντι τους έναν εξαιρετικό Σομέρ. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τη Βασιλεία όταν στο 31' έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Ιβάνοφ που έκοψε τον Σαλάι ενώ έβγαινε απέναντι στον τέρμα. Τελικά ό,τι δεν κατάφερε στο πρώτο η Σάλκε το πέτυχε μόλις στο 51' της επανάληψης με τον Ντράξλερ να γράφει με πλασέ στην κίνηση το 1-0. Έξι λεπτά μετά ο Φαρφάν εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα της Βασιλείας βγήκε για το τεχνικό οφσάιντ με τον επόπτη να μην σηκώνει τη σημαία και τον Μάτιπ παρότι ήταν εκτεθειμένος για περίπου ένα μέτρο να κάνει με πλασέ το 2-0. Η Βασιλεία είχε μια καλή ευκαιρία με τον Φράι στο 80' ενώ στο επόμενο λεπτό ο Σομέρ έδιωξε εκπληκτικά το φάουλ του Φαρφάν. Στα τελευταία λεπτά οι Γερμανοί πίεσαν ασφυκτικά αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Ουτσίντα, Σαντάνα, Χέβεντες (41'Σαλάι), Ματίπ, Κολάσινατς, Νόιστεντερ, Μέγιερ, Φαρφάν, Ντράξλερ (66'Φουχς), Μπόατενγκ

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Σομέρ, Φόσερ, Ιβάνοφ, Σχαρ, Τζάκα, Φράι, Ντιέ, Ελνενί (61'Σίο), Στόκερ, Σαλάχ, Στρέλερ