20:12 17/11/2012 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 14η αγωνιστική

Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεν 1-2
Γήπεδο: "Παρκ Ντε Πρενς"

Την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η Παρί Σεν Ζερμέν και πάλι μέσα στο "Παρκ Ντε Πρενς" καθώς μετά την Σεντ Ετιέν ήταν η σειρά της Ρεν να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης επικρατώντας με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τις διαθέσεις τους και μόλις στο

13ο λεπτό ο Αλεσαντρίνι έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 21ο λεπτό ισοφάρισαν με τον Νενέ και τα πράγματα έδειχναν ότι πήγαιναν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους όταν η Ρεν έμεινε με δέκα παίκτες στο 25ο λεπτό λόγω αποβολής του Κόστιλ. Αυτό όμως κάθε άλλο παρά πτόησε τους φιλοξενούμενους που δέκα λεπτά αργότερα πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Φερέτ.
Στην επανάληψη η Παρί Σεν Ζερμέν πίεσε για την ισοφάριση και η πίεση της έγινε ακόμα πιο ασφυκτική όταν η Ρεν έμεινε με εννέα παίκτες λόγω της αποβολής του Μακούν με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μέχρι το τέλος παίρνοντας μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη η οποία τους φέρνει στην κορυφή της Ligue 1.
Αντίθετα η Παρί Σεν Ζερμέν κινδυνεύει να βρεθεί ακόμα και εκτός τριάδας αν αύριο κερδίσουν Λιόν και Μαρσέιγ