Νέα ήττα για την Εθνική

21:20 4/11/2011 - Πηγή: AEK365

Την ήττα με 3-2 γνώρισε η εθνική μας ομάδα από την Τουρκία στον πρώτο τελικό για τη Standard Division της Ευρωπαϊκής Λίγκας ανδρών και άφησε μαζί της ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό της 29ης Νοεμβρίου. Στο συναρπαστικό παιχνίδι, που έγινε στην κατάμεστη αίθουσα STAG του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και είχε διάρκεια 2 ώρες και 40 λεπτά προηγήθηκε δύο φορές, είχε την ευκαιρία να πάρει νίκη με το πολύ ευνοϊκό σκορ του 3-1, όμως τελικά κάμφθηκε στο φινάλε.

Ο αγώνας κρίθηκε στο διπλό όπου οι Δημήτρης Παπαδημητρίου/Κώστας Παπαγεωργίου αναμετρήθηκαν με τους Γκενκάι

Μένγκε/Σαφά Αβτσί και είχαμε δύο ζευγάρια με δεξιόχειρα και αριστερόχειρα αθλητή. Το ελληνικό δίδυμο έκανε πολύ κακό ξεκίνημα (0-6) και παρότι βελτιώθηκε κάπως στη συνέχεια και μείωσε στον πόντο (6-7), δεν μπόρεσε ν' ανατρέψει την κατάσταση στο 1ο σετ. Από την αρχή υποχρεώθηκε να κυνηγά το σκορ και στο 2ο σετ (0-4), δεν μπόρεσε να βγάλει καλό συνδυαστικό παιχνίδι και μοιραία ήρθε σε ακόμα πιο δύσκολη θέση. Χωρίς εμπειρία τέτοιων αγώνων ο Παπαδημητρίου λογικά είχε άγχος και έχασε πολλά εύκολα χτυπήματα. Οι διεθνείς μας έμειναν μακριά από το καλό τους πρόσωπο και στις αρχές του 3ου σετ κι όταν το σκορ έγινε 2-5 ο ομοσπονδιακός τεχνικός πήρε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το ελληνικό ζευγάρι επανήλθε πιο δυνατό, ισοφάρισε άμεσα, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να βγάλει το κάτι παραπάνω που απαιτείτο για να κερδηθούν τέτοια δύσκολα ματς. Στο 8-9 μάλιστα, ο Παπαγεωργίου έχασε σερβίς. Οι Τούρκοι είχαν καλύτερη συνεργασία και μετακίνηση στο τραπέζι, αξιοποίησαν το σερβίς τους και επικράτησαν 3-0.