23:51 21/8/2012 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE- ΠΛΕΙ ΟΦ 1ος ΑΓΩΝΑΣ

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ- ΛΙΛ: 1-0
Γήπεδο: Πάρκεν
Όλα ανοιχτά στο ζευγάρι της Κοπεγχάγης με τη Λιλ, μετά από τη νίκη των Δανών με 1-0.
Η Λιλ είχε το πρώτο καλό σουτ του αγώνα στο 8ο λεπτό με τον Καλού να το κάνει και τον Βίλαντ να απομακρύνει, ενώ στο 9' ήταν η σειρά του Λαντρό να πει όχι στο δυνατό

σουτ του Κρίστενσεν.
Τρία λεπτά μετά το σουτ του Οβιέδο πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 16΄ο Βίλαντ απέκρουσε το πλασέ του Παγιέ. Ο γκολκίπερ της Κοπεγχάγης δήλωσε ξανά παρών στο 25' και απομάκρυνε το σουτ του Καλού, ενώ στο 38' ήρθε το γκολ για τους Δανούς
Ο Γιάκομπσεν έκανε τη σέντρα, ο Σαντίν με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-0.
Ο Βίλαντ κράτησε όρθια την Κοπεγχάγη στο 44', καθώς είπε όχι στον Ντε Μέλο.
Στο 58' ο Βίλαντ είπε όχι σε προσπάθεια του Ντε Μέλο εκ νέου, ενώ στο επόμενο λεπτό ξανά ο γκολκίπερ της Κοπεγχάγης είπε όχι σε κεφαλιά του Γκουεγιέ.
Στο 61' το σουτ του Ντε Μέλο πέρασε λίγο άουτ, όπως κι εκείνο του Μαρτέν στο 64'.
Στα τελευταία 25 λεπτά η Λιλ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η Κοπεγγχάγη είχε γυρίσει πίσω και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά εκτός από ένα σουτ του Καλού στις καθυστερήσεις που ανάγκασε τον Βίλαντ σε όμορφη επέμβαση,
ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Βίλαντ, Γιάκομπσεν, Μπένγκτσον, Σταντσγκάαρντ, Σίγκουρντσον, Οβιέδο (79' Ντελάνεϊ), Κλαουντεμίρ, Κρίστενσεν, Μπολάνιος (86' Βίνγκααρντ), Σαντίν (65' Κορνέλιους), Γιόργκενσεν.
ΛΙΛ: Λαντρό, Ντινιέ, Ρόζεναλ, Μπεριά, Σεντζού, Μπαλμόν (46' Γκουεγιέ), Μαρτέν (90+2' Πεντρετί), Μαβουμπά, Παγιέ (62' Ρου), Καλού, Ντε Μέλο.