21:00 26/4/2014 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE PLAY OFF-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λόκερεν-Μπριζ: 1-3
(Χαρμπαουί 41'-Γκούντγιονσεν 62', Ντε Σούτερ 68', Σόμποτα 90+5')

Τίτλο βλέπει άμεσα η Μπριζ μετά από τη νίκη της με 3-1 μέσα στην έδρα της Λόκερεν.

Η Λόκερεν άνοιξε το σκορ με τον Χαρμπαουί στο 41ο λεπτό, αλλά στο 62' ο Γκούντγιονσεν έφερε στα ίσα το ματς και

στο 68' ο Ντε Σούτερ έγραψε το 2-1 για την Μπριζ. Το τελικό 3-1 έκανε στις καθυστερήσεις ο Σόμποτα.
Η Λιρς εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την ισοπαλία των πρωτοπόρων -Οστάνδη και Γάνδη -του πρώτου ομίλου για το τελευταίο εισιτήριο του Europa League στο Βέλγιο και πλησίασε απειλητικά την κορυφή.
Στη διεκδίκηση του τελευταίου ευρωπαϊκού εισιτηρίου που θα βγει από μπαράζ μπήκε η Λιρς, η οποία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη γκέλα των πρωτοπόρων.

Οστάνδη και Γάνδη έμειναν στο 1-1, βάζοντας «φωτιά» στον πρώτο όμιλο της διεκδίκησης της πέμπτης θέσης που οδηγεί στο Europa League, αφού έδωσαν την ευκαιρία στη Λιρς να πλησιάσει απειλητικά, μετά τη νίκη της με 4-2 επί της Μπέβερεν.

Όσον αφορά τον δεύτερο όμιλο, η Σαρλερουά συνεχίζει να βρίσκεται μόνη πρώτη μετά τη νίκη με 3-0 επί της Μαλίν.