Στο 0-0 κόλλησαν Ακαδέμικα και Γκιμαράες σε ένα αδιάφορο ματς.

Αρούκα-Ζιλ Βιθέντε: 1-0
(Σιμάο 35' πεν.)

Τη νίκη με 1-0 πέτυχε η Αρούκα κόντρα στη Ζιλ Βιθέντε.

Η Αρούκα άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με το πέναλτι του Σιμάο, ενώ στο 59' η Ζιλ Βιθέντε έχασε με κόκκινη τον Σέζαρ Πεϊσότο. Στο 82ο λεπτό αποβλήθηκε και ο Τινόκο της Αρούκα. Στο 90' αποβλήθηκε και ο Ολιβέιρα.

Εστορίλ-Μπελενένσες: 1-1
(Εβάνδρο 52' πεν.-Ντέιβερσον 20')

Κλείδωσε τη συμμετοχή

της στο Europa League η Εστορίλ που έμεινε στο 11 με την Μπελενένσες.

Στο 20ο λεπτό η Μπελενένσες άνοιξε το σκορ με τον Ντέιβερσον, ενώ στο 31' αποβλήθηκε ο Ριμπέιρο της Εστορίλ και στο 33' οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Φερέιρα. Τελικά στο 52ο λεπτό η Εστορίλ κέρδισε κι άλλο πέναλτι και ο Εβάνδρο έκανε το 1-1 σε μια φάση που αποβλήθηκε ο Αφόνσο της Μπελενένσες.

Ρίο Άβε-Πάσος Φερέιρα: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Ρίο Άβε και Πάσος Φερέιρα, η οποία κινδυνεύει άμεσα με απ' ευθείας υποβιβασμό.

Ολιανένσε-Πόρτο: 2-1
(Κρόλντρουπ 14', Ντιονίσι 66'-Ερέρα 82')

Τεράστια νίκη με 2-1 πέτυχε η Ολιανένσε επί της Πόρτο κι ελπίζει στην αποφυγή του απ' ευθείας υποβιβασμού.

Η Ολιανένσε άνοιξε τα σκορ στο 14ο λεπτό με τον Κρόλντρουπ, ενώ στο 6' ο Ντιονίσι έκανε το 2-0,. Η Πόρτο μείωσε στο 81ο λεπτό με τον Ερέρα.

Μπενφίκα-Σετούμπαλ: 1-1
(Γκόμες 60'-Μάρτινς 75' πεν.)

Στο 1-1 έμειναν Μπενφίκα και Σετούμπαλ σε ένα αδιάφορο ματς.

Η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ με τον Αντρέ Γκόμες στο 60', αλλά στο 75' ο Μάρτινς με πέναλτι έκανε το 1-1.

Μπράγκα-Μαρίτιμο: 1-1
(Έντερ 32'-Φερέιρα 89')

Στο 1-1 έμειναν Μπράγκα και Μαρίτιμο.

Μόλις στο 2ο λεπτό η Μαρίτιμο έχασε πέναλτι με τον Ντερλέι και στο 32' ο Έντερ έκανε το 1-0 για την Μπράγκα. Η Μαρίτιμο έφερε στα ίσα το ματς με γκολ του Φερέιρα στο 89'