«Φιλική» νίκη ΟΣΦΠ στην Αυστραλία

15:02 19/5/2012 - Πηγή: AEK365

Στην Μελβούρνη έχοντας και την συμπαράσταση των ομογενών οπαδών του, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-1 της Βίκτορι στο τελευταίο παιχνίδι για την εφετινή σεζόν.
Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με την πειραϊκή ομάδα να κάνει το 1-0 χάρη σε γκολ του Νταβίντ Φουστέρ μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Γιάννης Φετφατζίδης στο 23ο λεπτό έκανε το 2-0 και δυο λεπτά αργότερα

ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 3-0 χάρη σε αυτογκόλ του Φράνιτς. Με την συμπλήρωση του ημιώρου, η Βίκτορι κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τόμπσον μειώνοντας για την ομάδα της Μελβούρνης σε 1-3 ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Ντιόγκο στο 88ο λεπτό.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Μέγιερι, Τοροσίδη, Χολέβας, Αβρ. Παπαδόπουλο, Μέλμπεργκ, Φέισα, Μανιάτη, Φουστέρ, Φετφατζίδη, Μιραλάς και Τζιμπούρ. Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι Μοντέστο (αντί Τοροσίδη), Ορμπάιθ (αντί Παπαδόπουλου), Ποτουρίδης (αντί Χολέβας), Μακούν (αντί Μανιάτη), Αμπντούν (αντί Φετφατζίδη), Ντιόγκο (αντί Τζιμπούρ), Δασκαλάκης (αντί Κάρολ).