23:42 17/12/2014 - Πηγή: AEK365

ΑΓΓΛΙΑ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 1-3

ΓΗΠΕΔΟ: Qtr at Goldsands Stadium

Το όνειρο της Μπόρνμουθ να προχωρήσει ακόμα περισσότερο στο θεσμό τελείωσε καθώς ηττήθηκε με 3-1 από τη Λίβερπουλ και αποκλείστηκε. Στο 20ο λεπτό ο Στέρλινγκ έκανε το 1-0 και επτά λεπτά μετά ήταν η σειρά του Μάρκοβιτς να σκοράρει. Στο 51' ο Στέρλινγκ "χτύπησε" για δεύτερη φορά με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 57'

με τον Γκόσλιγκ. Ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στο 75'. Στην επόμενη φάση οι "κόκκινοι" θα αντιμετωπίσουν την Τσέλσι.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπόρουτς, Φράνσις, Έλφικ, Κάργκιλ, Σμιθ, Ρίτσι, Ο'Κέιν (80'Πίτμαν), Γκόσλινγκ, Στάνισλας (53'Φρέιζερ), Κέρμοργκαντ (52'Άρτερ), Γουίλσον

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τζόουνς, Σκρτελ, Λόβρεν (45'Σακό), Τουρέ, Λούκας, Μάρκοβιτς, Χέντερσον, Τζέραρντ (89'Μπορίνι), Κουτίνιο (72'Τσαν), Λαλάνα, Στέρλινγκ

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 4-0

ΓΗΠΕΔΟ: Ουάιτ Χαρτ Λέιν

Η Τότεναμ δεν άφησε περιθώρια στη Νιουκάστλ και με το επιβλητικό 4-0 πέρασε στα ημιτελικά του θεσμού. Τα "σπιρούνια" άνοιξαν το σκορ στο 18' με τον Μπενταλέμπ και πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο λεπτό της επανάληψης έκαναν το 2-0 με τον Τσαντλί. Στο 63' ο Κέιν με πλασέ πέτυχε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων. Ο Σολδάδο στο 70' λίγο αφότου μπήκε στο ματς έκανε το 4-0. Αντίπαλος της Τότεναμ στα ημιτελικά η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βορμ, Κίρικες, Φάζιο, Βερτόνχεν, Ρόους, Μπενταλέμπ (79'Καπουέ), Σταμπουλί, Τσαντλί (60'Ντεμπελέ), Έρικσεν, Τάουνσεντ, Κέιν (68'Σολδάδο)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Άλνγουικ, Ντουμέτ, Κολοτσίνι, Γουίλιαμσον, Αϊνταρά, Κόλμπακ, Σισοκό (72'Ανίτα), Πέρεζ, Καμπελά (79'Βούκτσιτς), Γκουφράν, Ριβιέρ (59'Άρμοστρονγκ)