23:47 28/8/2012 - Πηγή: AEK365

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΠΛΕΪ ΟΦ- 2ος ΑΓΩΝΑΣ

ΜΑΡΙΜΠΟΡ- ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: 0-1 (1-2)
Γήπεδο: Λιούντσκι
Πανηγυρική πρόκριση μέσα στη Σλοβενία πήρε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ που νίκησε με 1-0 την Μάριμπορ και θα παίξει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.
Η Μάριμπορ προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, αλλά τελικά το δέχτηκε στο 12ο λεπτό.
Ο Σαμίρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τονέλ με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χαντάνοβιτς.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και επόμενη καλή φάση ήταν ένα σου του Ιμπάνιεθ στο 29' με την μπάλα να περνά άουτ ενώ δύο λεπτά μετά η Μάριμπορ απείλησε με τον Φιλίποβιτς, αλλά ο Κελάβα του είπε όχι.
Στο 35' η κεφαλιά του Βιντά πέρασε μόλις άουτ, ενώ ο Κελάβα απέκρουσε το σουτ του Ιμπραΐμι στο 38'.
Στο 49ο λεπτό ο Χαντάνοβιτς είπε όχι σε προσπάθεια του Τσοπ, ενώ στο 52' το σουτ του Ιμπάνιεθ πέρασε λίγο άουτ.
Άστοχο ήταν και το σουτ του Μεζγκά στο 58', ενώ στο 82' ο Σαμίρ αστόχησε από καλή θέση. Στο 85', ο Άργκους είδε την κόκκινη κάρτα και άφησε την Μάριμπορ με 10 παίκτες.
ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Χαντάνοβιτς, Μέγιατς, Ραΐσεβιτς, Άργκους, Φιλίποβιτς (46' Μεζγκά), Μίλετς, Ιρμπαΐμι (70' Κόμαζετς), Τσβιγιάνοβιτς, Μερτέλι, Ταβάρες, Μπέριτς.
ΝΤΙΝΑΜΟ: Κελάβα, Ιμπάνιεθ, Σίμουνιτς, Τονέλ, Βιντά, Αντέμι (47' Καλέγιο), Σαμίρ (83' Κρστάνοβιτς), Μπαντέλ, Πίβαριτς, Μπεκιράι (46' Λέκο), Τσοπ.