18:02 22/3/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ PLAY OUT-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Εθνικός Α.-Δόξα Κ.: 3-2
(Ταλ 32', Αντέλκοβιτς 52', Μπέργκιτς 61'-Πεδρίτο 14', Ράμος 23')

Σπουδαία νίκη με ανατροπή (3-2) πέτυχε ο Εθνικός Άχνας ο οποίος παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το 23ο λεπτό αντέδρασε και γύρισε το παιχνίδι, παίρνοντας έτσι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για την προσπάθεια που κάνει να εξασφαλίσει την παραμονή του. Καλύτερη η Δόξα στο ξεκίνημα που προηγήθηκε με τους Πεδρίτο (14') και Ράμος (23') αλλά στη συνέχεια ο Εθνικός βελτιώθηκε, μείωσε πριν το ημίχρονο (Ταλ, 33')

και στο δεύτερο ημίχρονο ολοκλήρωσε την ανατροπή με τέρματα του Αντέλκοβιτς (52') και Μπούργκιτς (61').

Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΚ Κουκλία: 2-1
(Κουρτζούριτς 53'-Σταμπολζίεφ 1')

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα επί της ΑΕΚ Κουλία.

Η ΑΕΚ Κουκλιών μπήκε στον αγώνα με τους καλύτερους οιωνούς με το γκολ του Σταμπόζλιεφ στο 1', αλλά η Νέα Σαλαμίνα «απάντησε» στο δεύτερο μέρος με τους Τζούρτζουριτς (53'), Μοντέιρο (73') και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Άρης Λ.-ΑΕΚ: 3-1
(Γιουσέφ 34', Τίμοφ 42', Οκόγιε 47'-Μυτίδης 70')

Ένα 15λεπτο φωτιά ήταν αρκετό για τον Άρη να κάμψει την αντίσταση της εξαιρετικής αλλά επιπόλαιης ΑΕΚ στο Τσίρειο και ξεκίνησε με το δεξί στην πρεμιέρα των πλει-οφ προσπερνώντας την ΑΕΚ Κουκλιών στην βαθμολογία. Τα γκολ οι Γιούσεφ, Τίμοφ και Οκόγιε για τον Άρη ενώ ο Μυτίδης μείωσε για την που είχε και δύο δοκάρια.