«Βόλτα» η Ρέαλ

Η Ρέαλ Σαλτ Λέικ συνέτριψε με 4-0 τους Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς και επανέκτησε την τέταρτη θέση της δυτικής περιφέρειας του MLS.Μόλις στο όγδοο λεπτό, ο Αλβάρο Σαμπόριο άνοιξε το σκορ. Πάντως, η Ρέαλ δεν μπόρεσε να αυξήσει το σκορ, πριν το εξηκοστό λεπτό, παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων, την οποία διατήρησε σταθερά. Στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ο Σαμπόριο κέρδισε πέναλτι και κόκκινη κάρτα από τον Μπόμπι Μπέρλονγκ. Τα ριπλέι
έδειξαν πως δεν υπήρχε παρέμβαση, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Σαλτ Λέικ να πετύχει δύο ακόμα γκολ, μετά το πέναλτι του Σαμπόριο στο 63’.Οι Κάιλ Μπέκερμαν και Τζέιμισον Ολάβε στο 78’ και στο 83’, αντίστοιχα, διεύρυναν το σκορ στο 4-0 αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με παράπονα για την φάση του εξηκοστού λεπτού. Πλέον, οι νικητές έχουν 33 βαθμούς σε 18 ματς, ενώ ο σύλλογος του Σαν Χοσέ έμεινε στους 24 σε 21 παιχνίδια.Ρέαλ Σαλτ Λέικ: Ριμάντο, Ράσελ, Ολάβε, Μπόρτσερς, Μπελτράν, Γκραβαμπόι (79’ Αλβάρεζ), Μπέκερμαν, Ουίλιαμς (72’ Βάρνερ), Τζόνσον (82’ Τζιλ), Σαμπόριο, Εσπιντόλα.Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς: Μπους, Ουάρντ, Μπέρλιγνκ, Ατακόρα (54’ Ρινγκ), Κόνβεϊ, Πέτερσον, Κρόνιν, Στέφενσον, Μπάκα, Βοντολόφσκι, Σίλι (63’ Λέιτς).