Τρία στα τρία οι Κάπιτολς

Οι Ουάσινγκτον Κάπιτολς επιβλήθηκαν των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς με 3-2 στην παράταση.

Πάντως, ο James Neal, με το τρίτο του φετινό γκολ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο τρίτο λεπτό του ματς. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Mike Knuble ισοφάρισε και στο 40ό δευτερόλεπτο της τρίτης ο Alex Ovechkin ολοκλήρωσε την ανατροπή με το «παρθενικό» του γκολ για φέτος. Αυτό δεν ήταν αρκετό για τους «πρωτευουσιάνους», αφού ο Neal σκόραρε πάλι 3:45 πριν το τέλος και έστειλε το ματς στην παράταση.

Σε αυτή, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν 4 vs 3 στο ρινγκ και ο Dennis Wideman πέτυχε το «χρυσό» γκολ. Πλέον, οι Κάπιτολς έχουν έξι βαθμούς σε τρία παιχνίδια και οι «πιγκουίνοι» οκτώ σε πέντε. Αμφότερες οι ομάδες έχουν ξεκινήσει δυναμικά την σεζόν και φαίνεται ότι θα πρωταγωνιστήσουν στην ανατολική περιφέρεια του NHL.