Νησιώτικη «πεντάρα»

Με καταπληκτική εμφάνιση στην πρώτη περίοδο, οι Νιου Γιορκ Άιλαντερς «χόρεψαν» τους Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ με 5-1.

Ο John Tavares άνοιξε το σκορ μόλις στο 36ο δευτερόλεπτο, αλλά ο Steven Stamkos ισοφάρισε για τους «κεραυνούς» στο όγδοο λεπτό. Ακολούθησε το γρήγορο γκολ του Matt Moulson, το δεύτερο του Tavares και ένα ακόμα του P.A. Parenteau στο τέλος του εικοσαλέπτου. Εν ολίγοις, οι Νεοϋορκέζοι πραγματοποίησαν συγκλονιστική εμφάνιση στο δικό τους στάδιο.

Μάλιστα, στην δεύτερη περίοδο, o Michael Grabner άνοιξε τον φετινό του λογαριασμό και προκάλεσε την αλλαγή του Dwayne Roloson. O Mathew Garon δεν δέχθηκε άλλο γκολ, αλλά ο Al Montoya ήταν σταθερός στην αντίπαλη εστία και οι «νησιώτες» έφθασαν στους τέσσερις βαθμούς σε τρία ματς. Από την άλλη, η ομάδα της Τάμπα έχει τρεις πόντους σε τέσσερα παιχνίδια.