Τρία στα τρία οι Φλάιερς

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν οι Φιλαδέλφεια Φλάιερς, αν και αντιμετώπισαν τους σκληροτράχηλους Βανκούβερ Κανάκς.

Μπορεί οι Claude Giroux, Chris Pronger και James van Riemsdyk να συνέβαλαν στο 3-1 της πρώτης περιόδου, διάστημα στο οποίο σκόραρε ο Mikael Samuelsson για τους φιναλίστ των περυσινών play off, αλλά οι Κανάκς αντέδρασαν. Στην δεύτερη περίοδο, οι Henrik Sedin και Chris Higgins μείωσαν σε 3-2 και 4-3, αφού ανάμεσα τους σκόραρε ο Jakub

Voracek και στην τρίτη ο Daniel Sedin ισοφάρισε με το δεύτερο φετινό του γκολ.

Το διαμορφωμένο 4-4 έμεινε μόλις για 61 δευτερόλεπτα, αφού ο Andrej Meszaros άνοιξε το φετινό του λογαριασμό τερμάτων και σημείωσε το 5-4, 15:20 πριν το τέλος. O Ilya Bryzgalov πρόσθεσε μία ακόμα θετική εμφάνιση φέτος, αν και δέχθηκε τέσσερα γκολ, αφού κράτησε ανέπαφη την εστία του στα τελευταία 15 λεπτά και αφού συμπλήρωσε 36 αποκρούσεις.

Έτσι, ο σύλλογος της Φιλαδέλφειας έφθασε στους έξι βαθμούς σε τρία ματς και ατενίζει αισιόδοξα το μέλλον του. Από την άλλη, οι Κανάκς έμειναν στους τρεις σε ισάριθμα παιχνίδια.