Πρώτο «δίποντο» για Χουρικέινς

Οι Καρολάινα Χουρικέινς επικράτησαν των Μπόστον Μπρούινς με 3-2 σε ένα συναρπαστικό ματς και πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη.

Το σκορ άνοιξε στο 42ο δευτερόλεπτο της δεύτερης περιόδου, όταν ο Joni Pitkanen πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ κατά την διάρκεια power play των Χουρικέινς. Στο τέταρτο λεπτό του τρίτου μέρους, ο Anthony Stewart σημείωσε το 2-0 και ο Tyler Seguin μείωσε άμεσα σε 2-1 για τους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Με πρωταγωνιστές τους Jiri Tlusty και Brad Marchand, το 2-1 έγινε 3-2 με τον ίδιο τρόπο στα τελευταία λεπτά. Μπορεί οι Μπρούινς να μην πέτυχαν την ισοφάριση, αλλά πλησίασαν σε αυτή αρκετές φορές και κορύφωσαν την αγωνία των θεατών. Πάντως, η ομάδα της Βοστόνης έμεινε στους δύο βαθμούς έπειτα από τέσσερα παιχνίδια, ενώ αυτή της Καρολάινα ανέβηκε στους τρεις.