Στην παράταση οι Άβαλανς

Οι Κολοράντο Άβαλανς «έσπασαν» το αήττητο των Τορόντο Μέιπλ Λιφς κερδίζοντας τους με 3-2 στην παράταση.

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις και ειδικά στο πρώτο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν διστακτικές. Ωστόσο, στο 19ο δευτερόλεπτου του δευτέρου, ο Phil Kessel σημείωσε το έκτο του φετινό γκολ και άνοιξε το σκορ. Μέχρι την λήξη της περιόδου οι Daniel Winnik και Milan Hejduk ανέτρεψαν το σκορ υπέρ των Άβαλανς.

Μόλις 4:43 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού ο Nikolai Kulemin ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και έστειλε το ματς στην παράταση. Σε αυτή χρίστηκε «χρυσός» σκόρερ ο David Jones και ανέβασε την ομάδα του στους δέκα βαθμούς. Από την άλλη, με τον βαθμό της παρηγοριάς, το Τορόντο βρέθηκε στους επτά και παραμένει στην τρίτη θέση της ανατολικής περιφέρειας.