Με υπογραφή… Μίκολι

Εντυπωσιακό παιχνίδι στο «Ρέντζο Μπαρμπέρα» όπου η Παλέρμο επικράτησε 4-3 της Ίντερ με τον Μίκολι να πετυχαίνει δύο γκολ.Με πολλά προβλήματα ξεκινούσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Παλέρμο για φέτος, καθώς λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος ο Στέφανο Πιόλι απολύθηκε και έτσι η ομάδα της Σικελίας πήγαινε με τις χειρότερες δυνατές προϋποθέσεις στην πρεμιέρα με την Ίντερ.Ωστόσο, οι «ροσανέρο» μετά από ένα φανταστικό παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-3 σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές και τον Αλέξανδρο Τζόρβα
να κάνει το ντεμπούτο του με την νέα του ομάδα.Ο Μιλίτο στο 34’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «νερατζούρι» οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος σε ένα πεντάλεπτο το παιχνίδι έγινε… ροντέο.Αρχικά στο 48’ ο Μίκολι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, με τον Μιλίτο από το σημείο του πέναλτι στο 51’ να κάνει το 2-1 για την ομάδα του Τζιανπέρο Γκασπερίνι.Η απάντηση της Παλέρμο ήταν άμεση καθώς ο Ερνάντεζ μετά από εντυπωσιακή συνεργασία της ομάδας του έκανε το 2-2. Από εκεί και πέρα κάτι ανάλογο έγινε και στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ο Μίκολι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 86’ έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην Παλέρμο, με τον Πινίγια με εντυπωσιακό σουτ να κάνει το 4-2 στο 88’.Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Φορλάν στις καθυστερήσεις ο οποίος πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την φανέλα της Ίντερ στο ντεμπούτο του.ΠΑΛΕΡΜΟ: Τζόρβας, Πισάνο, Σιλβέστρε, Μιλίατσιο, Μπαλτσαρέτι, Αλβάρεζ, Μπαρέτο, Ντέλα Ρόκα (46’ Άκουα), Ίλισιτς (69’ Μπερτόλο), Ερνάντεζ (Πινίγια), ΜίκολιΙΝΤΕΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Λούσιο, Σάμουελ, Ζανέτι, Τζόναταν, Στάνκοβιτς, Καμπιάσο (71’ Άλβαρεζ), Ναγκατόμο (62’ Όμπι), Ζάρατε (34’ Σνάιντερ), Φορλάν, Μιλίτο