Εξασφάλισαν έβδομο ματς οι Ρέιντζερς

Οι Νιου Γιορκ Ρέιντζερς κέρδισαν με 3-2 τους Ότουα Σένατορς στην καναδική πρωτεύουσα και ισοφάρισαν τη σειρά σε 3-3.

Τρία γκολ στο δεύτερο 20λεπτο αποδείχθηκαν αρκετά για τους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα οι Derek Stepan, Brad Richards και Chris Keider διαμόρφωσαν το 3-1 εντός δέκα αγωνιστικών λεπτών στη δεύτερη περίοδο. Τα πρώτα δύο γκολ ήταν σε power play,

ενώ ο Stepan μοίρασε και δύο ασίστ.

Ο Henrik Lundqvist φρόντισε για τα υπόλοιπα συμπληρώνοντας 25 αποκρούσεις. Πάντως στο 7:05 του πρώτου 20λεπτου δέχθηκε το 1-0 από τον Chris Neil και 39 δεύτερα πριν από τη λήξη το 3-2 από τον Jason Spezza. Όλα αυτά με τον αρχηγό των «σενς», Daniel Alfredsson, να επιστρέφει στον πάγο ύστερα από τρεις απουσίες λόγω διάσεισης.

Τα ξημερώματα της Παρασκευής (27/04) θα διεξαχθεί το τελευταίο ματς της σειράς. Στον αγώνα του «Madison Square Garden», άλλωστε, θα κριθεί οριστικά και αμετάκλητα η ομάδα που θα συνεχίσει στα playoffs του NHL.