«Έκλεισαν» τρία ακόμα εισιτήρια στην Ασία

Αυστραλία, Ιράν και Ιράκ εξασφάλισαν την πρόκριση στον τέταρτο προκριματικό γύρο του Μουντιάλ της ασιατικής ζώνης στην πέμπτη αγωνιστική των ομίλων.

Τα «καγκουρό» πήραν νίκη με 1-0 στην Ταϊλάνδη με γκολ του Μπρετ Χόλμεν της Αλκμαάρ στο 78ο λεπτό. Πλέον, η Αυστραλία θα παίξει τον ρόλο του ρυθμιστή στην τελευταία αγωνιστική, αφού υποδέχεται την Σαουδική Αραβία, η οποία θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί στην τελική δεκάδα της Ασίας.

Στον πέμπτο όμιλο του τρίτου προκριματικού γύρου, το Ιράν εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκριση,

ενώ εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα ακολουθηθεί από το Κατάρ. Ακόμη, το Ιράκ πήρε «διπλό» στην Ιορδανία και απέκλεισε οριστικά την φιλόδοξη Κίνα.

Η έκπληξη της ημέρας σημειώθηκε στο Λίβανο, όπου η Νότια Κορέα ηττήθηκε με 2-1 και έβαλε «φωτιά» στον δεύτερο όμιλο. Στο συγκεκριμένο ματς οι Κορεάτες ισοφάρισαν με πέναλτι στο 20ό λεπτό, αλλά δέχθηκαν το δεύτερο γκολ με τον ίδιο τρόπο δέκα λεπτά αργότερα.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και οι τελευταίες αγωνιστικές των πέντε ομίλων του τρίτου προκριματικού γύρου του παγκοσμίου κυπέλλου της ασιατικής ζώνης: