Ανέλαβε ευθύνες ο Ραζόν Ρόντο

Δεν θέλησε να δικαιολογηθεί ο Ραζόν Ρόντο και ανέλαβε σημαντικό μερίδιο της ευθύνης για τη δεύτερη ήττα των Μπόστον Σέλτικς από τους Φιλαδέλφεια 76ερς.

Ο 26χρονος πλέι-μέικερ αντιμετώπισε, μεταξύ άλλων, πρόβλημα με φάουλ στο τέταρτο 12λεπτο. Πάντως παραδέχθηκε ότι οι «σίξερς» άλλαξαν το ρυθμό σε βάρος του κατά τη διάρκεια του τρίτου 12λεπτου:

«Ανέβασαν ταχύτητα και εκτέλεσαν μερικά γρήγορα σουτ. Ταυτόχρονα εμείς κάναμε λάθη. Στο συγκεκριμένο χρονικό

σημείο έπρεπε να ελέγξω καλύτερα τον ρυθμό και να καθοδηγήσω τους συμπαίκτες μου στις κατάλληλες θέσεις. Δεχθήκαμε επιμέρους σκορ 15-2, επειδή δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Στο πρώτο ημίχρονο πετύχαμε τα απαραίτητα καλάθια, αλλά έπρεπε να προσέξουμε τον ρυθμό, όσο αστοχούσαμε στο τρίτο 12λεπτο. Όπως και να έχει, έπρεπε να εμφανίσουμε καλύτερη αμυντική συμπεριφορά. Είμαστε έμπειρη ομάδα και δεν επιτρέπεται να παρουσιάζουμε τέτοια εικόνα».

Πλέον η σειρά επιστρέφει στο «TD Garden» των Σέλτικς, ενώ οι δύο σύλλογοι της Atlantic είναι στο 2-2. Συγκεκριμένα το πέμπτο παιχνίδι θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τρίτης (22/05, 02:00).