ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ Στην Πάφο θα κριθεί το τέταρτο εισιτήριο

Σκορ πρόκρισης για Ομόνοια, Α.Ε. Καραβά και ΑΠΟΕΛΣτους πρώτους αγώνες της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας ανδρών η πρωταθλήτρια Papa John's Ομόνοια, η δευτεραθλήτρια Pokka ΑΕ Καραβά και ο ΑΠΟΕΛ πήραν σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση, αφού κέρδισαν με 3-0 τους αντιπάλους τους. Αντίθετα ανοικτή είναι η πρόκριση για Ανόρθωση και Rabel Παφιακό, με την πρώτη να κερδίζει το μεταξύ τους πρώτο παιγνίδι με 3-2 σετ.Στη

Λεμεσό η πρωταθλήτρια Papa John's Ομόνοια συνάντησε δυσκολίες μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, και στη συνέχεια επικράτησε εύκολα. Νίκησε με 3-0 σετ, 26-24, 25-17, 25-19. Η δευτεραθλήτρια Pokka ΑΕ Καραβά πέρασε εύκολα από το Παραλίμνι κερδίζοντας με 3-0 σετ (25-18, 25-16, 25-21). Πολύ καλό παιγνίδι παίχθηκε στο Λευκόθεο, όπου ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να λυγίσει την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σετ και να κάνει ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης ύστερα από αρκετά χρόνια. Τα σετ 25-21, 25-22, 25-19.Μεγάλο ματς παίχθηκε στο Θεμιστόκλειο. Η Ανόρθωσις κατάφερε να νικήσει έναν απαιτητικό Rabel Παφιακό με 3-2, αλλά η πρόκριση θα παιχθεί στην Πάφο με τον Παφιακό να έχει μεν την έδρα, αλλά την Ανόρθωση να έχει το ελαφρύ προβάδισμα του 3-2.Τα αποτελέσματα:Ε.Ν.Παραλιμνίου - ΑΕ Καραβά 0-3(18-25, 16-25, 21-25)Νέα Σαλαμίνα - Ομόνοια 0-3(24-26, 19-25, 17-25)Ανόρθωσις - Παφιακός 3-2(25-19, 18-25, 25-22, 19-25, 15-12)ΑΠΟΕΛ - Αναγέννηση 3-0(25-21, 25-22, 25-19)Βγαίνει η τετράδα στις γυναίκεςΔιεξάγονται, σήμερα, οι επαναληπτικοί αγώνες της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας γυναικών.Στο γήπεδο του ΑΤΙ η Ανόρθωσις φιλοξενεί την ΑΕΚ Λάρνακας. Η Ανόρθωσις έχει δύσκολη αποστολή και καλείται να ανατρέψει το 3-1 σε βάρος της του πρώτου αγώνα. Χρειάζεται καθαρή νίκη με 3-0 σετ, αλλά και νίκη με 3-1, η οποία να έχει καλύτερη διαφορά στο σύνολο της συγκομιδής των πόντων. Η ΑΕΚ Λάρνακας στοχεύει σε μια δεύτερη νίκη και να περάσει πανηγυρικά στον ημιτελικό. Έχει το πλεονέκτημα της νίκης της με 3-1 και χρειάζεται αν μη τι άλλο δύο σετ, για να ολοκληρώσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.Νέο μεγάλο παιχνίδι προβλέπεται να γίνει στο γήπεδο της ΑΕΛ, όπου η νεανική της ομάδα έχει ένα μικρό πλεονέκτημα μετά τη νίκη με 3-2 στον πρώτο αγώνα. Πρόκειται για ένα παιγνίδι ανοικτό για κάθε αποτέλεσμα, όπου και οι δύο ομάδες θα επιδιώξουν τη νίκη που θα δώσει και την πρόκριση στην ημιτελική φάση.Τέλος η Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου φιλοξενεί τον Άρη Πολεμίου στη ρεβάνς του 3-0 και έχει τον πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση.Υπενθυμίζεται ότι ο Απόλλωνας βρίσκεται ήδη στην ημιτελική φάση του κυπέλλου, αφού απέκλεισε με δύο νίκες (3-0 σετ) τον Παφιακό.Το πρόγραμμα:Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου - Άρης Πολεμίου 16:00Ανόρθωσις - ΑΕΚ Λάρνακας 16:00ΑΕΛ - ΘΟΪ Αυγόρου 18:00