Τελικό με χατ-τρικ «Ίμπρα» (vid)

Στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας βρίσκεται η Παρί, διαλύοντας με 4-1 τη Σεντ Ετιέν στον ημιτελικό, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να πετυχαίνει χατ-τρικ και να φτάνει τα 100 με τη φανέλα των Παριζιάνων.Η ομάδα του Λοράν Μπλαν πήρε από το 21' κεφάλι στο σκορ, όταν ο Ιμπραΐμοβιτς μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος για το 100ό του γκολ με τη γαλλική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν
να ισοφαρίσουν γρήγορα στο 25' με τον Αμουμά, μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Μολό, όμως έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Ερντίνγκ και Περέν (32') να μην μπορούν να νικήσουν τον Ντουσέ.Οι Παριζιάνοι δεν έχασαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν ταχύτητα, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα στο 60', με τον Παστόρε να βρίσκει τον Λαβέτσι στο δεύτερο δοκάρι του Ρουφιέ. Ο Ιμπραΐμοβιτς ανέλαβε ξανά δράση στο 81', όταν κοντρόλαρε άψογα τη μπάλα και με δύο επαφές την έστειλε στο βάθος της εστίας της Σεντ Ετιέν. Ο Σουηδός έκλεισε το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με δυνατό σουτ στο πρώτο δοκάρι.Πλέον η Παρί θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Οσέρ, η οποία πήρε την πρόκριση επί της κατόχου Γκινγκάμπ.

Πηγή: gazzetta.gr