Στα πέναλτι η Μπάγερν (vid)

Η Λεβερκούζεν το πάλεψε, όμως σε ακόμη μία διοργάνωση αποκλείστηκε στα πέναλτι, με την Μπάγερν να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.Το ματς ήταν κλειστό, οι γηπεδούχοι καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως για ακόμη μία φορά στη σεζόν μετά το Champions League η Λεβερκούζεν χάνει την πρόκριση στα πέναλτι. Ο Νόιερ απέκρουσε την εκτέλεση του Ντρμιτς και η Μπάγερν θα δώσει το παρών στα ημιτελικά του Κυπέλλου μαζί με τις Ντόρτμουντ, Βόλφσμπουργκ και Αρμίνια
Μπίλεφελντ.Οι παίκτες του Σμιντ μπήκαν πιο δυνατά και ζήτησαν πέναλτι στο 13' σε ανατροπή του Κάστρο, ενώ απείλησαν στο 16' με τον Κίσλινγκ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στη συνέχεια, που έφτασε μέχρι το 75%, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί. Παρόλα αυτά, η μοναδική κλασική ευκαιρία στο πρώτο μέρος χάθηκε για την Μπάγερν, όταν στο 40' ο Μίλερ βρέθηκε μόνος σε θέση βολής στην περιοχή, όμως ο Λένο με μεγάλη απόκρουση κράτησε το 0-0. Ο Μπελαράμπι έχασε την τελευταία ευκαιρία με ωραίο βολέ στο 45' και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο. Από το 34', μάλιστα, ο Μπενάτια αποχώρησε τραυματίας και ο Γκουαρδιόλα αποφάσισε να αλλάξει σύστημα, κάτι που ελάχιστα επηρέασε την ομάδα του.Τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ στην επανάληψη. Μπραντ (47') και Τσάμπι Αλόνσο (52') έχασαν τις πρώτες ευκαιρίες, ενώ στο 60' ο Λεβαντόφσκι σκόραρε, όμως ο διαιτητής Τσβάιερ το ακύρωσε, χωρίς κανένας να καταλάβει γιατί! Ο Πολωνός έχασε και τετ α τετ στο 65', με τον ρυθμό να ανεβαίνει, όμως τις ευκαιρίες στη συνέχεια να λείπουν. Αυτές ήρθαν στις καθυστερήσεις, με τον Μπραντ να χάνει τεράστια στο 90+1' και τους Μπέντερ (90+5') και Μπελαράμπι (90+6') να μην μπορούν να πετύχουν το χρυσό γκολ για την Λεβερκούζεν! Στο 90+3' ο Τσβάιερ χάρισε την κόκκινη στον Τιάγκο, που έκανε δολοφονικό μαρκάρισμα στον Κίσλινγκ και το ματς πήγε στην παράταση.Εκεί, ο Μίλερ (95') απείλησε πρώτος και ο Γκέτσε έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 98', με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ! Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα είχαν την κατοχή και τον έλεγχο, με τον Μπραντ να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία στο 119'. Το 0-0 παρέμεινε και Νόιερ και Λένο πήραν τις θέσεις τους για τα πέναλτι. Εκεί, οι Βαυαροί ευστόχησαν σε όλα, ο Νόιερ απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Ντρμιτς και με 5-3 η Μπάγερν πήρε την μεγάλη πρόκριση.

Πηγή: gazzetta.gr