«Μπαμ» και ημιτελικά η Αρμίνια!

Η Αρμίνια της 3η κατηγορίας κέρδισε την Γκλάντμπαχ στα πέναλτι και θα δώσει το παρών στα ημιτελικά του Κυπέλλου.Η Αρμίνια κάνει τη μία έκπληξη μετά την άλλη στο Κύπελλο και θα δώσει το παρών στα ημιτελικά! Η ομάδα του Μπίλεφελντ, που αγωνίζεται στην 3η κατηγορία, έπαιξε με πάθος και κέρδισε δίκαια την Γκλάντμπαχ στα πέναλτι.Οι γηπεδούχοι είχαν αυτό που έλειπε από τους φιλοξενούμενους, που μάλλον υποτίμησαν τους αντιπάλους τους: πάθος. Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική και αυτό ώθησε τους παίκτες του Μάιερ να κάνουν αξιοπρεπέστατη εμφάνιση
και να πάρουν το προβάδισμα στο 26' με εκπληκτικό πλασέ του Γιούγκλας από το ύψος της περιοχής! Οι παίκτες του Φαβρ ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με πέναλτι του Κρούζε στο 32'. Οι δύο ομάδες απείλησαν μόνο με μακρινά σουτ μέχρι το ημίχρονο, με το 1-1 να παραμένει.Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Το ματς ήταν ανοιχτό, με τους Σουλτς (54') και Μπρίνκμαν (57') να απειλούν πρώτοι για τους γηπεδούχους. Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη στη συνέχεια, με τους παίκτες του Μάιερ να παίζουν πολύ παθιασμένα και τα πουλάρια να μην μπορούν να απειλήσουν. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Μπορούσια χάθηκε στο 85', όταν μετά την κεφαλιά του Μπράουβερς η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ το ωραίο πλασέ του Τραορέ στο 90' πέρασε λίγο άουτ, για να πάει το ματς στην παράταση.Ευκαιρίες χάθηκαν και στα 30 έξτρα λεπτά, με τους Κρούζε (95'), Ράφαελ (96') και Τραορέ (103') να χάνουν καλές ευκαιρίες για την Γκλάντμπαχ και τους Μπούρμαϊστερ (108') και Κλος (113') για την Αρμίνια. Τελικά, γκολ δεν είδαμε και όλα κρίθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα. Εκεί, στο πρώτο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους ο Ράφαελ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο τελευταίο πέναλτι για τους γηπεδούχους ο Ζόμερ κράτησε ζωντανή την Γκλάντμπαχ, αποκρούοντας την εκτέλεση του Λόρεντς! Κρούζε και Μούρμαϊστερ ευστόχησαν στη συνέχεια, με τον Σβόλοβ να αποκρούει το πέναλτι του Τραορέ και να στέλνει την Αρμίνια στον... παράδεισο!Πηγή: gazzetta.gr