Τα «μεγάλα κανόνια»...

ΘΕΜΑ
Ημερομηνία ορόσημο είναι η 21η Ιανουαρίου 2017, για τον Γουέιν Ρούνεϊ και την ιστορία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ήταν το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Στόουκ Σίτι και οι γηπεδούχοι προηγούντο με 1-0.

Όμως ο Γουέιν Ρούνεϊ είχε... διαφορετική άποψη και την... εξέφρασε με τον τρόπο που ξέρει καλύτερα... Σ' εκείνο το χρονικό σημείο, οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν φάουλ σε πλάγια θέση και ο έμπειρος άσος δεν άφησε περιθώριο σε κανέναν συμπαίκτη του. Έστησε την μπάλα και με εντυπωσιακό σουτ, την έστειλε στο «Γάμα», διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Ταυτόχρονα

ο Ρούνεϊ πέρασε στο «πάνθεον» του ιστορικού συλλόγου, καθώς αυτό το γκολ ήταν το υπ' αριθμόν 250 στην πολυετή καριέρα του, ξεπερνώντας τον «θρύλο» της ομάδας, Σερ Μπόμπι Τσάρλτον, ο οποίος -όπως συνηθίζει- ήταν παρών στο γήπεδο και πανηγύρισε με την ισοφάριση του αρχηγού!

Με αφορμή αυτό το σπουδαίο επίτευγμα, ας θυμηθούμε ποιοί είναι οι κορυφαίοι σκόρερ, σε ορισμένες από τις «μεγάλες» ομάδες του διεθνούς ποδοσφαίρου.