Στον τελικό του Coupe de la Ligue με θρίαμβο η Λιλ

Η Λιλ έγινε η πρώτη ομάδα του τελικού του Coupe de la Ligue και περιμένει την... Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Λιλ επιβλήθηκε με 5-1 της Μπροντό στον πρώτο ημιτελικό του Coupe de la Ligue και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του θεσμού για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι "λιλουά" ήταν καλύτεροι για όλη τη διάρκεια

του αγώνα και το "Πιερ Μορουά" πανηγύρισε πρώτη φορά μόλις στο 7', για το γκολ του φορμαρισμένου Γιασίν Μπενζιά. Ο Κλεμάν Σαντόμ ισοφάρισε στο 33' για τους "γιρονδίνους", ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα.

Στο 41' ο Λουντοβίκ Σανέ, που πέρασε αλλαγή νωρίτερα στη θέση του τραυματία Αντρέ Μπιγογκό Ποκό, σημείωσε αυτογκόλ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ανταμά Σουμαορό "κλείδωσε" τη νίκη.

Στο 56ο λεπτό ο Ερίκ Μποτεάκ και στις καθυστερήσεις ο Σοφιάν Μπουφάλ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Λιλ (4-3-3): Ενιεάμα, Κορσιά, Σουμαορό, Σίβελι, Σιντιμπέ, Μπαλμόν (76' Παβάρ), Ομπαντί, Αμαντού, Λόπες (90' Μπουφάλ), Μπενζιά (83' Τάλο), Μποτεάκ

Μπορντό (4-3-3): Πριόρ, Ποκό (25' Σανέ), Γκιλμπέρ, Γιαμπερέ, Κοντέντο, Πλάσιλ, Σαντόμ, Τραορέ (46' Ουνάς), Ρόλαν, Κριβεγί, Χαζρί