Στα ημιτελικά του FA Cup η Άρσεναλ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Ντάνι Γουέλμπεκ πλήγωσε την πρώην ομάδα του στο 61ο λεπτό, με συνέπεια η Άρσεναλ να επικρατήσει 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ" για πρώτη φορά μετά από οκτώμιση χρόνια (11 ματς) και να πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του FA Cup.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Ρόμπιν φαν Πέρσι και τον τιμωρημένο Τζόνι Έβανς, ενώ στον αντίποδα, η Άρσεναλ είχε στο αρχικό της σχήμα τους Βόιτσιεχ Στσέσνι και Νάτσο Μονρεάλ, οι οποίοι ξεπέρασαν τα προβλήματά τους.Ο Μονρεάλ, μάλιστα, όχι μόνο αγωνίστηκε, αλλά έγινε και ο πρώτος "κανονιέρης"

που ανοίγει το σκορ στο "Ολντ Τράφορντ" μετά από τον Αντρέι Αρσάβιν και το ντέρμπι της 29ης Αυγούστου 2009.Το ρολόι σημάδευε το 25ο λεπτό, ο Άλεξ-Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν έκανε μία ωραία προσπάθεια, προτού δώσει την μπάλα και ο Ισπανός μπακ έδωσε το προβάδισμα στην Άρσεναλ.Η απάντηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πάντως, ήταν άμεση, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Άνχελ ντι Μαρία έκανε τη σέντρα, ο Γουέιν Ρούνεϊ ισοφάρισε με κεφαλιά-ψαράκι και συνέχισε την καλή παράδοση κόντρα στην ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ (14 γκολ). Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή (56%) και περισσότερες τελικές (6-5) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Λουίς φαν Χάαλ δεν έμεινε ικανοποιημένος, με συνέπεια να προβεί σε δύο αλλαγές μόλις άρχισε το δεύτερο μέρος (ο Φιλ Τζόουνς αντικατέστησε τον Λουκ Σο και ο Μάικλ Κάρικ τον Άντερ Ερέρα).Η Άρσεναλ είχε την ατυχία να χάσει στο 51' με τραυματισμό τον κορυφαίο μέχρι εκείνη τη στιγμή Τσάμπερλεϊν, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Ντάνι Γουέλμπεκ εκμεταλλεύθηκε το απρόσεκτο γύρισμα του Αντόνιο Βαλένσια προς τον Νταβίδ ντε Χέα, τσίμπησε την μπάλα και σε κενή εστία "πλήγωσε" την πρώην ομάδα του.Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-5-1): Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Ρόχο, Σο, Μπλιντ, Ερέρα, Φελαϊνί, Ντι Μαρία, Γιανγκ, Ρούνεϊ.Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέσνι, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν, Καθόρλα, Εζίλ, Σάντσες, Τσάμπερλεϊν, Γουέλμπεκ.