Στα ημιτελικά η Λιθουανία

ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ
Επικράτησε της Ιταλίας στην παράταση και θα αντιμετωπίσει τη Σερβία

Σερβία-Λιθουανία και Γαλλία-Ισπανία είναι τα δύο ζευγάρια της ημιτελικής φάσης του Ευρωμπάσκετ.
Οι Λιθουανοί, σ’ ένα συγκλονιστικό παιγνίδι που κρίθηκε στην πεντάλεπτη παράταση, επικράτησαν της Ιταλίας με 95-85!

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους Λιθουανούς να έχουν την περισσότερη ώρα το προβάδισμα.

Στα τελευταία δραματικά λεπτά της 4ης περιόδου οι Ιταλοί κατάφεραν να οδηγήσουν το παιγνίδι στην παράταση (επέστρεψαν από το -4), αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη. Η ομάδα του Καζλάουσκας ήταν πιο αποτελεσματική, πιο ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλο.

Ο πρώτος ημιτελικός είναι προγραμματισμένος απόψε (22:00) και θα διεκδικήσουν μια θέση στον μεγάλο τελικό Γαλλία και Ισπανία. Την Παρασκευή ο δεύτερος.
Μονόδρομος για Ελλάδα

Όπως είναι λογικό μετά από ήττα, το κλίμα στο στρατόπεδο της Εθνικής ομάδας δεν είναι και το πλέον ευχάριστο. Όμως, η νίκη επί της Λετονίας σήμερα (17:00) είναι μονόδρομος. Αν η Ελλάδα επικρατήσει, θα λάβει την 5η ή την 6η θέση του τουρνουά, αλλά το κυριότερο θα εξασφαλίσει θέση στο προολυμπιακό. Αν χάσει, κάτι που βέβαια ουδείς εύχεται, θα έχει άλλη μία ευκαιρία στο παιχνίδι για τις θέσεις 7-8 την Παρασκευή.