Νικηφόρο πέρασμα της ΕΘΑ από τη Λεμεσό

Την νίκη με 92-84 πέτυχε η ΕΘΑ μέσα στο "Σπύρος Κυπριανού" κόντρα στην Αναγέννηση Γερμασόγειας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β' φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας "Τάσος Μητσόπουλος". Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε νωρίς προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους. Στην τέταρτη περίοδο η Αναγέννηση μείωσε σημαντικά την διαφορά, με την ΕΘΑ όμως να διατηρεί το προβάδισμα της. Κορυφαίος του αγώνα ο Ρόμπερτ Γκόλντεν με 24 πόντους (4 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Η

ΕΘΑ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και με την πάροδο ενάμιση λεπτού κατάφερε να προηγηθεί με 6-2. Η Αναγέννηση μείωσε σε 6-4 στην συνέχεια μετά από λέι απ του Βετρένκα, όμως οι "κιτρινόμαυροι" με ένα σερί δώδεκα πόντων πήραν προβάδισμα με 18-4, στα μισά της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Έγκωμης είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και στην συνέχεια, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες, στους δεκαοκτώ πόντους (34-16) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Πιο ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος. Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Στα μισά της περιόδου η ΕΘΑ έφερε την διαφορά στους είκοσι πόντους. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 52-35 για την ΕΘΑ.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στους δεκαπέντε (54-39). Οι διαφορές παρέμειναν λεπτές στην συνέχεια με την ΕΘΑ να προηγείται με δεκαεννέα πόντους διαφορά στο 25:00 (64-45). Οι "κιτρινόμαυροι" στην συνέχεια έφεραν ξανά την διαφορά στους εικοσιένα πόντους (72-51) με την Αναγέννηση να καταφέρνει να μειώνει κατά δύο πόντους μέχρι την λήξη της τρίτης περιόδου, με το σκορ να φθάνει στο 77-58.

Πιο δυνατά μπήκε στην τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ, καταφέρνοντας στο 31:44 να πάρει προβάδισμα με 84-60. Η Αναγέννηση όμως με ένα σερί δέκα πόντων από τον Ενγκλίνσκι μείωσε σε 84-70, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους στην συνέχεια (90-73). Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα η Αναγέννηση πέτυχε έντεκα πόντους, και η ΕΘΑ δύο, με αποτέλεσμα το σκορ να οδηγηθεί στο 92-84 για την ΕΘΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-34, 35-52, 58-77, 84-92

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Σταύρος Σταύρου)

Βετρένκα 24, Τάλλαρης 8 (2), Τουμπάζος 16 (3), Ζντράβιτς 4, Ενγκλίνσκι 27 (7), Κυριάκου, Χαραλάμπους 3, Άλε-Κα 2.