Νίκη της ΑΕΚ επί της ΕΝΠ

Την πέμπτη της νίκη πήρε η Πετρολίνα ΑΕΚ, επικρατώντας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League με 80-77 της Remedica ΕΝΠ, η οποία δέχθηκε την δεύτερη της ήττα στη φετινή σεζόν. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κουέντιν Σνάιντερ με 25 πόντους

(4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Με καλάθι του Σνάιντερ στο 1' η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε μέχρι το φινάλε. Στο 6' η ομάδα του Παραλιμνίου με καλάθι του Σολωμού μείωσε στον έναν πόντο (13-12), με τους κιτρινοπράσινους μέχρι το 9' να δημιουργούν διαφορά 12 πόντων (28-16). Το τρίποντο του Χαραλάμπους πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έριξε τη διαφορά στους εννέα (28-19).

Οι «βυσσινί» πλησίασαν κι άλλο, με τις δυο βολές του Ρόμπινσον να κάνουν το 31-25 στο 12', με την ΑΕΚ στη συνέχεια με δύο τρίποντα από Σνάιντερ και Σιζόπουλου να φτιάχνει και πάλι διαφορά με διψήφιο αριθμό (37-27) στο 13'. Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε προβάδισμα 11 πόντων (54-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενουμένοι μείωσαν στους οκτώ πόντους στο 26', όμως τρία λεπτά αργότερα (29') οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν τις αποστάσεις ξεφεύγοντας με 17 πόντους (71-54). Η περίοδος αυτή έκλεισε με τον Ρόμπινσον να πετυχαίνει πέντε πόντους και να διαμορφώνει το 71-59.

Η αντεπίθεση των «βυσσινί» συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και το 75-61 του 31' μετατράπηκε με ένα σερί 13 πόντων σε 75-74, δύο λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Ο αγώνας έγινε ακόμη πιο συγκλονιστικός στο φινάλε, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει να κρατήσει το προβάδισμά της και να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο με διαφορά ενός τριπόντου (80-77).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 54-43, 71-59, 80-77