«Κανονιά» Ευρώπης η Σουόνσι!

Ο Φαμπιάνσκι έβαλε... stop και με γκολ του Γκομίς στο τέλος η Σουόνσι επιβλήθηκε 1-0 της Άρσεναλ και κάνει ευρωπαϊκά όνειρα.Η θέση στην 3άδα είναι κάπως εξασφαλισμένη για την Άρσεναλ, όμως οι κανονιέρηδες είπαν να το κάνουν δύσκολο μέχρι το τέλος. Χωρίς αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έπεσαν πάνω στον εκπληκτικό Φαμπιάνσκι και ο Γκομίς «χτύπησε» στο τέλος, για να δώσει και δεύτερη νίκη στη Σουόνσι επί της Άρσεναλ στη σεζόν. Οι Κύκνοι επιβλήθηκαν με 1-0 στο Λονδίνο και πλησίασαν την 7η Σαουθάμπτον στο
-1 και την 6η Τότεναμ στο -2, για να κάνουν όνειρα Ευρώπης!Το πρώτο 45λεπτο θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα. Οι παίκτες του Βενγκέρ είχαν την κατοχή, όμως οι φιλοξενούμενοι που ξεκίνησαν χωρίς κλασικό φορ αμύνθηκαν σωστά, με αποτέλεσμα να περιορίσουν πολύ τους κανονιέρηδες. Δύο ευκαιρίες όλες κι όλες είχαμε, με τον Ζιρού να απειλεί στο 3' με κεφαλιά και τον Ράνχελ στο 7' με σουτ. Οι Λονδρέζοι δεν είχαν ούτε τις ατομικές ενέργειες του Σάντσες και φυσιολογικά το 0-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν καλύτερα, κυρίως γιατί οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό. Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε για τη Σουόνσι με τον Κι (50'), ενώ στο 53' ο Γουίλιαμς πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Σάντσες. Και κάπου εκεί ξεκίνησε το κρεσέντο αποκρούσεων του Φαμπιάνσκι, που απλά ήταν πάντα στη σωστή θέση. Ο πρώην γκολκίπερ της Άρσεναλ έβγαλε τα πλασέ των Ζιρού (59') και Γουόλκοτ (72'), τα σουτ των Καθόρλα (64'), Μονρεάλ (75') και Ράμσεϊ (76'), με τον Ουαλό να έχει και μία πολύ καλή προσπάθεια που πέρασε άουτ στο 61'.Ο γκολκίπερ της Σουόνσι έκανε μεγάλη διπλή απόκρουση στο 76' στα σουτ των Σάντσες και Γουόλκοτ, ενώ στο 78' έβγαλε και το σουτ του Καθόρλα! Παραδόξως, η Άρσεναλ λειτουργούσε καλύτερα με τον Γουόλκοτ και όχι τον Ζιρού στην κορυφή της επίθεσης και το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου. Από το πουθενά, όμως, με την δεύτερή τους προσπάθεια στο δεύτερο μέρος εκείνοι που πήραν το προβάδισμα ήταν οι Ουαλοί. Στο 85' ο Μπάροου έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, για να περάσει από όλους η μπάλα και να καταλήξει στον Μοντέρο αριστερά. Ο τελευταίος έβγαλε τη σειρά του νέα σέντρα και ο Γκομίς με κεφαλιά έκανε το 0-1 παρά την προσπάθεια του Οσπίνα! Οι κανονιέρηδες πίεσαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, χωρίς να χάσουν την κλασική ευκαιρία, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος και την Γιουνάιτεντ με ματς περισσότερο στο -2.Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Οσπίνα, Μπεγιερίν, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν (67' Γουίλσιρ), Ράμσεϊ, Καθόρλα, Σάντσες, Οζίλ, Ζιρού (69' Γουόλκοτ)Σουόνσι (Γκάρι Μονκ): Φαμπιάνσκι, Ράχνελ (60' Ρίτσαρντς), Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κι (74' Γκομίς), Σέλβεϊ, Κορκ, Σίγκουρντσον, Μοντέρο, Ντάιερ (79' Μπάροου)Πηγή: gazzetta.gr