Η ανατροπή έχει όνομα και λέγεται Άλβες

Η χθεσινή ανατροπή της ΑΕΚ δεν ήταν η πρώτη στο πρωτάθλημα και με ομάδες της πρώτης πεντάδας. Το έκανε ακόμη μια φορά με ομάδα της πρώτης πεντάδας ενώ στο φετινό μαραθώνιο το πέτυχε τρεις συνολικά.
Χθες ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Αμορίν ωστόσο Καταλά και Άλβες γύρισαν τα εις βάρος δεδομένα της ΑΕΚ.

Το ίδιο έγινε και κόντρα στην Ομόνοια με τους πράσινους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ

με τον Σκέμπρι και τον Άλβες στο 43ο λεπτό και 62ο να χαρίζει τους τρεις βαθμούς στην ΑΕΚ.

Η Τρίτη φορά ήταν στον αγώνα με την Αγία Νάπα, με τους «πορτοκαλί» να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τον Στογιάνοφ και την ομάδα του Κριστιανσεν να γυρίζει τας εις βάρος της δεδομένα με τους Άλβες στο 27ο και 88ο λεπτό αλλά και με τον Κάντε στο 76ο λεπτό.

Με άλλα λόγια ο Αντρέ Άλβες ήταν ο πρωταγωνιστής των ανατροπών της ΑΕΚ. Πέτυχε μέχρι στιγμής 10 τέρματα και σίγουρα νιώθουν δικαιωμένοι εκεί στην ΑΕΚ που τον έφεραν στην ομάδα.

Αξίζει να αναφερθεί πως η ομάδα της ΑΕΚ δεν ηττήθηκε ακόμη από ομάδα της πρώτης πεντάδας, αφού στον πρώτο γύρο έφερε ισοπαλία 2- με τον ΑΠΟΕΛ, 1-1 με την Ανόρθωση και έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα.

Πλέον η ομάδα της Λάρνακας έχει Απόλλων και Ανόρθωση στην έδρα της και την Ομόνοια εκτός έδρας.