Από σταθερότητα, άλλο τίποτα

Αν χαρακτηρίζει ένα πράγμα τον Απόλλωνα τα τελευταία 18 χρόνια, είναι η σταθερότητα που έχει κάτω από τα δοκάρια του. Την κυανόλευκη εστία υπερασπίστηκαν βασικά τρεις μόλις τερματοφύλακες. Ο Σωφρόνης Αυγουστή, ο Άλες Σαβλόφσκι και ο Μπρούνο Βάλε. Αυτή την τριάδα έσπασε μόνον ο Μιχάλη Σιημητράς, ο οποίος την περίοδο 2002-03 αγωνίσθηκε σε 16 παιχνίδια έναντι 8 συμμετοχών του βασικού τότε Σωφρόνη Αυγουστή.

Ο νυν τεχνικός

Ο νυν τεχνικός του Απόλλωνα αγωνίσθηκε για πρώτη φορά την περίοδο 1998-99 παίζοντας σε 9 παιχνίδια. Τότε βασικός κήπερ της λεμεσιανής ομάδας ήταν ο Αλέξανδρος Μιχαήλ,

που κατέγραψε 17 συμμετοχές. Από τότε, ο Αυγουστή έγινε ουσιαστικά ο πρώτος κήπερ του Απόλλωνα, αφού είχε 23 συμμετοχές την περίοδο 1999-00, 26 τη χρονιά του κυπέλλου (2000-01), 20 την περίοδο 2001-02, 25 συμμετοχές την περίοδο 2003-04 και 21 την επόμενη χρονιά. Αυτή ήταν και η τελευταία του χρονιά ως βασικός, αφού το καλοκαίρι του 2005 ήρθε στην ομάδα ο Τσέχος Άλες Σβαλόφσκι.

Ο Άλες

Με τον Άλες βασικό ο Απόλλωνας κατέκτησε το πρωτάθλημα την περίοδο 2005-06 (25 συμμετοχές) και για επτά χρόνια ο Τσέχος έγινε ο μόνιμος τερματοφύλακας της ομάδας. Μέτρησε 23 παρουσίες την περίοδο 2006-07, 32 τη χρονιά 2007-08, 28 την περίοδο 2008-09, 28 την περίοδο 2009-10. Εκείνο το καλοκαίρι (2009) ο τότε τεχνικός της ομάδας Τόμας Φον Χέιζεν έφερε στον Απόλλωνα τον συμπατριώτη του Νίκο Πέλατς για να πάρει τη θέση του βασικού από τον Άλες, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να γράψει με το ζόρι 4 συμμετοχές. Είκοσι οκτώ παρουσίες είχε την περίοδο 2010-11 και 25 τη χρονιά 2011-12.

Ο Μπρούνο

Η επταετία του Τσέχου κήπερ έφθασε στο τέλος της, αφού το καλοκαίρι του 2012 έφθασε στη Λεμεσό ο Πορτογάλος Μπρούνο Βάλε. Ο Βάλε είναι ήδη μια πενταετία ο βασικός κήπερ της ομάδας και φέτος, αν συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς, θα ισοφαρίσει τα 6 χρόνια του Σωφρόνη και θα πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής τα 7 του Άλες. Οι συμμετοχές του Βάλε είναι 28 την περίοδο 2012-13, 36 την περίοδο 2013-14, 36 την περίοδο 2014-15, 36 την περίοδο 2015-6 και μόλις 33 (!!!) πέρσι.

Ταυτόχρονα, ο Βάλε ξεκίνησε από την αρχή της περιόδου 2013-14 (από τον αγώνα της πρεμιέρας με τον Ερμή) ένα απίστευτο σερί αγώνων στο πρωτάθλημα χωρίς να χάσει ούτε λεπτό, που κράτησε 3 χρόνια και 4 μήνες και έφθασε τους 122 αγώνες. Ξεκίνησε την 1η Σεπτεμβρίου του 2013 στο Τσίρειο με τον Ερμή και σταμάτησε στις 10 Δεκεμβρίου του 2016, επίσης στο Τσίρειο κόντρα στη Σαλαμίνα.

Πέραν των Αυγουστή, Σβαλόφσκι, Βάλε, Σιημητρά, Πέλατς, σε αυτήν τη 18ετία ήταν επίσης οι Μιχάλης Φανή και Ίσλι Χίντι. Ο Φανή βρέθηκε στην πρώτη ομάδα την περίοδο 1998-99 και σταμάτησε φέτος το καλοκαίρι. Συνολικά στο πρωτάθλημα έπαιξε σε 26 αγώνες με την κυανόλευκη φανέλα. Ο Αλβανός κήπερ ήταν στον Απόλλωνα τρία χρόνια (2013-16), χωρίς, όμως, να αγωνιστεί σε κάποιο παιχνίδι πρωταθλήματος. Έγραψε, όμως, το όνομά του στην ιστορία του Απόλλωνα, αφού ήταν βασικός στην πρώτη εκτός έδρας νίκη κυπριακής ομάδας σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης, τον Οκτώβριο του 2013, στη Βαρσοβία, στη μεγάλη νίκη του Απόλλωνα με 1-0 επί της Λέγκια.

Ουσιαστικά, στην ιστορία του Απόλλωνα, ξένοι τερματοφύλακες είναι μόνον οι Βάλε και Σβαλόφσκι. Υπήρξαν και οι Χίντι, Πέλατς με μηδαμινή παρουσία στο πρωτάθλημα και κάποιοι (2-3) νεαροί ξένοι κήπερ κάτω των 21 ετών, για να συμπληρώσουν σε κάποια σεζόν την τριάδα των τερματοφυλάκων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σχεδόν σε όλη αυτή την πορεία των 18 χρόνων, ο Απόλλωνας διατηρεί τον ίδιο προπονητή τερματοφυλάκων, που δεν είναι άλλος από τον πρώην τερματοφύλακα της ομάδας Γιώργο Νικολάου. Ο κ. Νικολάου κάνει πραγματικά εξαιρετική δουλειά και τα αποτελέσματα φαίνονται στο γήπεδο και στην ποιότητα των τερματοφυλάκων της ομάδας όλα αυτά τα χρόνια.

Το ερώτημα είναι ποιος θα πάρει τη σκυτάλη από τον Βάλε, όταν αυτός αποφασίσει να μην συνεχίσει στη Λεμεσό ή αν μείνει μέχρι να κρεμάσει τα γάντια του. Είναι σίγουρο ότι ο Απόλλωνας θα κινηθεί στη λογική της τελευταίας 20ετίας και θα προσπαθήσει να βρει τερματοφύλακα που θα υπερασπιστεί την εστία του για πολλά χρόνια. Ο Βάλε είναι 34 ετών και το συμβόλαιό του με τη λεμεσιανή ομάδα είναι για ακόμα ένα χρόνο, δηλαδή μέχρι το επόμενο καλοκαίρι (2018). Είναι πολύ πιθανό, αν το θελήσει ο ίδιος, να ανανεωθεί και πέρα από το 2018.