Υπερηχητικός Ράφα! – VIDEO

Χωρίς να έχει καμία διάθεση να μπει σε περιπέτειες, ο Ράφαελ Ναδάλ “ισοπέδωσε” τον Γκουίντο Πέγια στον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός και προκρίθηκε εντυπωσιακά στην φάση των “32” του θεσμού. Εκεί, θα βρει τον φορμαρισμένο Γάλλο Ρισάρ Γκασκέ!

Σε μια ημερομηνία που δεν θέλει σίγουρα να θυμάται, καθώς σαν σήμερα το 2009 είχε υποστεί την πρώτη του ήττα στο Ρολάν Γκαρός από τον Ρόμπιν Σόντερλινγκ, ο Ράφαελ Ναδάλ έκανε την καλύτερή του εμφάνιση, μέχρι στιγμής, στο φετινό Γαλλικό Όπεν και προκρίθηκε με άνεση στον 3ο γύρο

της διοργάνωσης.

Ο Ισπανός, κάτοχος 10 τίτλων στο Παριαζιάνικο Major, αν και μπήκε “μουδιασμένα” στον αγώνα κόντρα στο No78 του κόσμου Γκουίντο Πέγια, απέβαλλε γρήγορα το άγχος του και συγκεντρώθηκε στην νίκη, η οποία έμελλε να έρθει με χαρακτηριστική ευκολία.

Παίζοντας σε υψηλά επίπεδα καθ’ όλη την διάρκεια του ματς και έχοντας απέναντί του έναν σε γενικές γραμμές πολύ καλό Αργεντινό, ο Ράφα “καθάρισε” την υπόθεση νίκη μέσα σε 2 ώρες και 5 λεπτά και πέρασε στην επόμενη φάση του θεσμού με 6-2, 6-1, 6-1.

Εκεί, θα βρει απέναντί του ένα από τα αγαπημένα παιδιά του Γαλλικού τένις, τον πάντοτε επικίνδυνο Ρισάρ Γκασκέ, ο οποίος όμως μετράει το απογοητευτικό… 0-15 στο Η2Η του κόντρα στον “Matador”.

Ο Γκασκέ με την σειρά του, Νο32 στον κόσμο αυτήν την στιγμή, προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Grand Slam της πατρίδας του κερδίζοντας τον Τυνήσιο Μάλεκ Γιαζίρι, ο οποίος διανύει εξαιρετική χρονιά φέτος, με 6-2, 3-6, 6-3, 6-0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αν και ο Πέγια μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς και απείλησε αρκετά τον Ναδάλ στο εναρκτήριο γκέιμ, η συνέχεια δεν ήταν όπως θα την ήθελε ο Αργεντινός.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, ανέβασε ρυθμό, κι αφού έσωσε τέσσερα μπρέικ πόιντς του αντιπάλου του στο πρώτο γκέιμ του αγώνα, εκ των οποίων τα τρία συνεχόμενα, δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω του, μην αφήνοντας τον Αργεντινό να φτάσει εκ νέου κοντά σε μπρέικ!

Οι δυο αθλητές πήγαν χέρι-χέρι στο 2-2 του πρώτου σετ, όμως κάπου εκεί τα πράγματα… απλουστεύτηκαν για τον Ναδάλ.

Ο Ισπανός ανέβασε ταχύτητα, βρήκε τον ρυθμό που έψαχνε και κερδίζοντας τέσσερα συνεχόμενα γκέιμς, με 2/8 μπρέικ πόιντς παρόλα αυτά, κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-2, δείχνοντας πως δεν έχει όρεξη για περιπέτειες.

Με τον τρόπο που τελείωσε το πρώτο σετ ξεκίνησε το δεύτερο. Ένας “αφηνιασμένος” Ναδάλ, δεν άφηνε ούτε… πόντο στον αντίπαλό του και φτάνοντας τα εννιά(!) κερδισμένα γκέιμς, προηγήθηκε με 6-2, 5-0.

Ο Πέγια, πήρε το πρώτο και παράλληλα το τελευταίο του γκέιμ τότε, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει το σερβίς του Ισπανού, ο οποίος απόλεσε μόλις τρεις πόντους στο δεύτερο σετ, ολοκληρώνοντας έτσι το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης με 6-1.

Μια από τα ίδια και στο τρίτο σετ του ματς. Ο Ναδάλ κυρίαρχος, ο Πέγια σε ρόλο κομπάρσου στον αγώνα και η αναμενόμενη, άνετη επικράτηση ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο.

Ο Αργεντινός μπορεί να κέρδισε το πρώτο γκέιμ του τρίτου σετ, όμως στην συνέχεια “κατέρρευσε” εκ νέου, χάνοντας έξι σερί γκέιμς, με τον Ισπανό να χάνει μόλις τρεις(!) πόντους πίσω από το σερβίς του, για δεύτερο συνεχόμενο σετ.

Τελικό αποτέλεσμα 6-2, 6-1, 6-1, με μοναδικό ελάττωμα, αν μπορεί να το χαρακτηρίσει κανείς έτσι, για τον Ράφα Ναδάλ, το ποσοστό επιτυχίας του στα μπρέικ πόιντς. Ο Ράφα είχε 7/20, άρα 35% επιτυχία, όμως έκανε την δουλειά του πολύ καλά ακόμη κι αν χρειάστηκε αρκετές τέτοιες ευκαιρίες.

Πέμπτη 31/5: 2ος Γύρος Ρολάν Γκαρός, Άνδρες

Nadal (Spain) beat Pella (Argentina) 6-2, 6-1, 6-1

Gasquet (France) beat Jaziri (Tunisia) 6-2, 3-6, 6-3, 6-0

Anderson (South Africa) beat Cuevas (Uruguay) 6-3, 3-6, 7-6(5), 6-4

Coric (Croatia) beat Fabbiano (Italy) 4-6, 6-2, 6-1, 6-1

Ramos-Vinolas (Spain) beat Ruud (Norway) 6-4, 6-2, 6-4

Thiem (Austria) beat Tsitsipas (Greece) 6-2, 2-6, 6-4, 6-4

Cilic (Croatia) beat Hurkacz (Poland) 6-2, 6-2, 6-7(3), 7-5