Σπουδαία νίκη για Τσίλιτς!

Στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας για τον δεύτερο γύρο του Monte Carlo Masters, ο Μάριν Τσίλιτς επικράτησε του Φερνάντο Βερντάσκο και έκλεισε το σπουδαίο ραντεβού με τον Μίλος Ράονιτς στη συνέχεια!

Μάριν Τσίλιτς και χώμα δεν έχουν, παραδοσιακά, και τις καλύτερες σχέσεις, ωστόσο, ο 29χρονος τενίστας που διάγει την πιο ώριμη περίοδο της καριέρας του, πήρε μια πραγματικά σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα του στο Μόντε Κάρλο!

Ο Φερνάντο Βερντάσκο είναι ένας αντίπαλος που με τίποτα δεν θες

να έχεις τόσο νωρίς σε ένα Masters τουρνουά, ειδικά στο χώμα, ωστόσο, ο πανύψηλος Κροάτης έφερε εις πέρας την αποστολή με νίκη 6-3, 7-6(4) επί του 35χρονου Ισπανού.

Eιδικά στο πρώτο σετ, ο Τσίλιτς ήταν πολύ επιθετικός και έκανε ό,τι ήθελε έναν πολύ “βαρύ” Βερντάσκο που άργησε να βρει τα πατήματά του και μόλις το έκανε είχε ήδη μείνει πίσω με 1-0 σετ.

Στο δεύτερο ήταν σαφώς καλύτερος, πήρε δύο φορές προβάδισμα με break, σέρβιρε μάλιστα για την ισοφάριση στο 5-3 αλλά, όπως τόσες και τόσες φορές στο παρελθόν, δεν είχε “δολοφονικό” ένστικτο εκεί που έπρεπε και τιμωρήθηκε από τον Κροάτη στο tie break που ακολούθησε.

Επόμενος “σταθμός” για τον Τσίλιτς είναι ο ανεβασμένος Μίλος Ράονιτς σε ένα ματς “φωτιά” ανάμεσα σε δύο τενίστες που δεν τους λες και σπεσιαλίστες του χωμάτινου τένις!

Τετάρτη 18/4: 2ος Γύρος Monte Carlo Masters

Djokovic (Serbia) beat Coric (Croatia) 7-6(2), 7-5

Gasquet (France) beat Schwartzman (Argentina) 6-2, 6-1

Nishikori (Japan) beat Medvedev (Russia) 7-5, 6-2

J.L Struff (Germany) beat Fognini (Italy) 6-4, 6-2

Bautista Agut (Spain) beat F.Lopez (Spain) 6-3, 7-6(5)

Khachanov (Russia) beat Simon (France) 6-2, 6-2

Kohlschreiber (Germany) beat Ramos Vinolas (Spain) 6-4, 6-2