Σκληρή ήττα για Ντιμιτρόφ στη Τσενγκντού – VIDEO

Δύο match points απώλεσε ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στην ήττα απ’τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ για τους “8” του Chengdu Open

Ένα φοβερό παιχνίδι μας χάρισαν Μπούμπλικ και Ντιμιτρόφ, στο άνοιγμα της 5ης ημέρας των αγώνων στο Κινέζικο ATP 250 τουρνουά της Τσενγκντού.

Ο 22χρονος Καζάκος, έσωσε δύο match point του αντιπάλου του στο συγκλονιστικό tie break του 2ου σετ και μετά από δυόμιση ώρες συναρπαστικού ματς,

ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή με σκορ 5-7, 7-6(9), 7-6(3) για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το Νο71 της παγκόσμιας κατάταξης, έβγαλε 35 άσους και πέτυχε δύο break, έναντι τριών του Ντιμιτρόφ στο ματς και έδειξε εξαιρετική ψυχραιμία στους κρίσιμους πόντους της αναμέτρησης.

Ο Μπούμπλικ έσωσε match point στο 6-7 και 8-9 του tie break στο 2ο σετ, ισοφαρίζοντας στο 3ο του set point.

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ, προηγήθηκε με 3-0 και 4-1 games, είδε τον Ντιμιτρόφ να ισοφαρίζει (4-4), έχασε match point στο 5-4 και πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό tie break για να κλείσει το ματς.

Αυτός θα είναι ο δεύτερος ημιτελικός στο ATP Tour για τον Μπούμπλικ. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον Νοτιοαφρικανό, Τζορτζ Λόιντ Χάρις, ο οποίος απέκλεισε με τη σειρά του τον Ζοάο Σόουζα με νίκη 6-7(5), 6-3, 6-4.

35 aces later

Alexander Bublik defeats Dimitrov to make the @ChengduOpen semis!

: @TennisTV pic.twitter.com/uKhKGfIj2S

ATP Tour (@ATP_Tour) September 27, 2019

CHENGDU OPEN DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (+5h)

The post Σκληρή ήττα για Ντιμιτρόφ στη Τσενγκντού – VIDEO appeared first on Tennis24.