Σκληρή ήττα για Μουγκουρούθα – VIDEO

Η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα ηττήθηκε μετά από ένα πολύ κλειστό ματς από τον νεαρή Ρωσίδα Ντάρια Κασάτκινα και αποκλείστηκε από την φάση των “16” του Mutua Madrid Open.

Ο κατήφορος συνεχίζεται. Η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα, Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, δεν μπόρεσε να προκριθεί ούτε τώρα σε προημιτελικό διοργάνωσης στην χωμάτινη επιφάνεια, αφού γνώρισε την ήττα στα τρία σετ από την Ντάρια Κασάτκινα.

Η Ισπανίδα, αν και έπαιξε μπροστά στο κοινό της στην Caja Magica, εμφανίστηκε

κατώτερη των περιστάσεων για ακόμη μια φορά, έκανε πολλά λάθη στο παιχνίδι της και εν τέλει γνώρισε ακόμη μια ήττα στο χώμα, την δεύτερη σε τέσσερις αγώνες της φέτος.

Η Κασάτκινα, Νο15 στον κόσμο, θριάμβευσε μετά από 2 ώρες και 30 λεπτά σκληρής μάχης, με τελικό αποτέλεσμα 6-2, 4-6, 6-3 και “σφράγισε” το ραντεβού της στην φάση των “8” του θεσμού, με την φορμαρισμένη Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα.

Αυτήν, ήταν η δεύτερη συνεχόμενη επικράτηση της νεαρής Ρωσίδας επί της Μουγκουρούθα, ισοφαρίζοντας έτσι και το μεταξύ τους Η2Η σε 2-2. Η Κασάτκινα είχε επιβληθεί τον Φεβρουάριο της Ισπανίδας και στο Ντουμπάι, πάλι στα τρία σετ.

Στα του αγώνος, η Ρωσίδα προηγήθηκε με 6-2, 4-2 και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, πριν όμως η Μουγκουρούθα “ξυπνήσει”, ανεβάσει στροφές στον αγώνα και κάνει την αντεπίθεσή της με στόχο την ανατροπή.

WOW!@DKasatkina #MMOPEN18 pic.twitter.com/yxVA3SQTqs

WTA (@WTA) 9 Μαΐου 2018

Κερδίζοντας τέσσερα συνεχόμενα γκέιμς, το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης της WTA μετέτρεψε το 6-2, 4-2 υπέρ της Κασάτκινα σε 6-2, 4-6, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ και δίνοντας εκ νέου τεράστιο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, την οποία και οδήγησε σε deciding set.

One more set tonight? One more set tonight!!!@GarbiMuguruza evens things at a set a piece, 6-4. #MMOPEN18 pic.twitter.com/UT1C6AUp9Q

Εκεί, η Κασάτκινα ήταν πιο ψύχραιμη και όπως ακριβώς είχε κάνει στο Ντουμπάι τρεις μήνες πριν, “καθάρισε” την αντίπαλό της, η οποία έδειξε σημάδια κόπωσης, με τα λάθη της να έρχονται το ένα πίσω από το άλλο, σε ακατάλληλα σημεία του αγώνα.

Τελικό σκορ 6-2, 4-6, 6-3 υπέρ της Ρωσίδας και μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Mutua Madrid Open.