Ρώμη: Νικηφόρες πρεμιέρες για Χάλεπ και Αζαρένκα (vids)

17:54 9/5/2022 - Πηγή: Tennis24

Η Σιμόνα Χάλεπ (Νο21) είχε εύκολο έργο στην πρεμιέρα της στη Ρώμη κόντρα στην Αλιζέ Κορνέ (Νο39) την οποία νίκησε με 6-4, 6-4 για να προκριθεί στον 2ο γύρο.

Η Ρουμάνα είχε την ευκαιρία να τελειώσει πολύ πιο γρήγορα το ματς της καθώς, είδε την αντίπαλό της να γυρνάει το σκορ τόσο στο 5-1 το πρώτου σετ, όσο και στο 5-2 του δεύτερου. Παρόλ’ αυτά η Χάλεπ παρέμεινε ψύχραιμη και έκλεισε το ματς στα 2 σετ για να “σφραγίσει” το ραντεβού

με την Αμερικανίδα Ντανιέλ Κόλλινς στο 2ο γύρο της Ρώμης.

A fine way to finish

@Simona_Halep passes a tough test from Cornet to set up a second-round clash with Collins!#IBI22 pic.twitter.com/gCkL6pf41R

wta (@WTA) May 9, 2022

Στο 1ο σετ τα πράγματα πήγαιναν εκπληκτικά για τη Σιμόνα που έφτασε αρκετά εύκολα στο 5-1. Η Γαλλίδα στη συνέχεια πέρασε στην αντεπίθεση και με 3 κερδισμένα games πήγε να σημειώσει την ανατροπή, όμως η έμπειρη Ρουμάνα δεν της άφησε παραπάνω περιθώρια και έκλεισε το πρώτο σετ στο σερβίς της.

Turning defense into offense

@Simona_Halep back battling in Rome!#IBI22 pic.twitter.com/kWDMfT2isf

Η ίδια ιστορία επαναλήφθηκε και στο 2ο μισό του ματς, όπου και εκεί η πρώην Νο1 του κόσμου προηγήθηκε με 5-2 και διπλό break, αλλά και πάλι η αντίπαλός της έφτασε στο 5-4. Η Χάλεπ κράτησε ξανά την ψυχραιμία της και λίγο αργότερα έφυγε θριαμβεύτρια από το κορτ σε 1 ώρα και 25 λεπτά παιχνιδιού.

Άνετη Αζαρένκα στην πρεμιέρα:

Η Βικτόρια Αζαρένκα ξεκίνησε και αυτή “με το δεξί” τις υποχρεώσεις της στη Ρώμη και πήρε μια άνετη νίκη κόντρα στην Βικτόρια Γκόλουμπιτς (Νο56) με σκορ 6-3, 6-0.

Up and running in Rome @vika7 wins 10 games in a row to get past Golubic and reach Round 2.#IBI22 pic.twitter.com/REpqVPu3cS

Η Βίκα μετά το 3-3 του 1ου σετ κέρδισε εντυπωσιακά 10 games στη σειρά και πήρε τη νίκη σε 1 ώρα και 8 λεπτά, για να προκριθεί στον 2ο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Οζόριο ή Μπρονζέτι.

WTA 1000 INTERNAZIONALI BNL D’ITALIA SINGLES DRAW l OOP (-1h)

Δανάη Μασκαλέρη

The post Ρώμη: Νικηφόρες πρεμιέρες για Χάλεπ και Αζαρένκα (vids) appeared first on Tennis24.