Με Κολσράιμπερ ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμαθε τον αντίπαλό του για τον προημιτελικό της Παρασκευής στην Στοκχόλμη και αυτός θα είναι ο πολύπειρος Φίλιπ Κολσράιμπερ!

Ο 34χρονος Γερμανός, στη μάχη των “γερόλυκων” κόντρα στον Φερνάντο Βερντάσκο, έσωσε πέντε(!) match point του Ισπανού τενίστα στο δεύτερο για να τον κερδίσει εντέλει με 4-6, 7-5, 7-6(5) μετά από ένα επεισοδιακό ματς όπου ο Νάντο έβγαλε και πάλι, μετά από καιρό, τον choking εαυτό του!

Ο επίσης 34χρονος Ισπανός ήταν μπροστά με σετ και 5-3 επί του Γερμανού, “κατόρθωσε” όμως

να χάσει τέσσερα match point στο σερβίς του Κολσράιμπερ και ένα στο δικό του και μετά ήρθε η ολική κατάρρευση χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες τον αγώνα.

Αυτό σημαίνει ότι ο τεχνίτης Γερμανός θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στα προημιτελικά της Στοκχόλμης για δεύτερη φορά φέτος μετά το Ντουμπάι, στο οποίο ο Στεφ είχε πραγματοποιήσει μια μεγάλη ανατροπή για να τον αποκλείσει στον δεύτερο γύρο.

Το σπουδαίο “ραντεβού” με τον Χίον Τσουνγκ έκλεισε ο Φάμπιο Φονίνι στα προημιτελικά ενώ και ο Τένις Σάντγκρεν συνέχισε νικηφόρα το Σουηδικό Όπεν.

Πέμπτη, 18/10: 2ος γύρος Stockholm Open

Fognini (Italy) beat Lacko (Slovakia) 6-4 6-4
Sandgren (USA) beat Otte (Germany) 7-6(4) 3-6 6-3
Kohlschreiber (Germany) beat Verdasco (Spain) 4-6 7-5 7-6(5)