Ήττα για Περβολαράκη

11:27 5/1/2020 - Πηγή: Tennis24
Το πάλεψε μόνο στο εναρκτήριο σετ ο Μιχάλης Περβολαράκης κόντρα στον Γιάν Λενάρντ Στρουφ…

Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική Ελλάδος στη 2η αγωνιστική του Group F του ATP Cup, σε αγώνες που πραγματοποιούνται στο Μπρισμπέιν.

Ο 24χρονος πρωταθλητής μας, ηττήθηκε 6-4, 6-1 από το Νο2 των Γερμανών, Γιάν Λενάρντ Στρουφ.

@Struffitennis opens #TeamGermany‘s

account at the #ATPCup, def. Michail Pervolarakis 6-4 6-1.#Brisbane | #GERGRE pic.twitter.com/fLilKYMLFV

— ATPCup (@ATPCup) January 5, 2020

Ο Περβολαράκης ο οποίος είχε ηττηθεί και στην πρεμιέρα από τον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ, ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση κόντρα στον Στρουφ και κατάφερε μάλιστα να πάρει προβάδισμα με break 3-2 στο εναρκτήριο σετ.

Ωστόσο, ο 29χρονος Γερμανός, Νο35 της παγκόσμιας κατάταξης, απάντησε γρήγορα και με νέο break στο 10ο game (6-4), πήρε το προβάδισμα στα σετ.

Στο 2ο σετ, ο Περβολαράκης δεν μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστικά στο κεντρικό court του Queensland Tennis Center και το 6-1 ήρθε φυσιολογικά, με τον Στρουφ να παίρνει τη νίκη για τη Γερμανία μετά από 69 λεπτά αγώνα.

Ο Περβολαράκης βρίσκεται στο Νο487 της παγκόσμιας κατάταξης και αποτελεί τη 2η επιλογή της Ελλάδας, πίσω από τον Τσιτσιπά, Νο6 στον κόσμο.