Ισοπεδωτικός ο Τιμ! – VIDEO

Ο Ντομινίκ Τιμ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κέρδισε άνετα τον Ζιλ Σιμόν στο Παρίσι, κάνοντας ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για να προκριθεί στο τρίτο συνεχόμενο ΑΤP Finals

Προερχόταν από μια πολύ “σκληρή” ήττα στην πατρίδα του από τον Κέι Νισικόρι.

Ο Ντομινίκ Τιμ απάντησε, όμως, ακριβώς όπως έπρεπε: με μια εξαιρετική εμφάνιση

και μια πολύ άνετη νίκη απέναντι σε έναν υπολογίσιμο αντίπαλο όπως είναι ο Ζιλ Σιμόν.

Ο 25χρονος Αυστριακός έκανε σε γενικές γραμμές το τέλειο ματς κόντρα στον έμπειρο Γάλλο κερδίζοντάς τον με 6-4, 6-2 και πήρε την πρόκριση στους “16” του Παρισιού και περιμένει τον νικητή του σούπερ ντέρμπι των πιτσιρικάδων Τσόριτς-Μεντβέντεφ.

Ο Τιμ πήρε μεγάλα προβαδίσματα και στα δύο σετ, 5-1 στο πρώτο και 5-0 στο δεύτερο, χρησιμοποιώντας απίστευτα καλά το slice του και κάνοντας ανελέητες επιθέσεις με το forehand.

Ο Σιμόν έκανε την αντεπίθεση του και στα δύο σετ “σουλουπώνοντας” κάπως το σκορ αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Με τον αποκλεισμό και του Σιμόν δεν έχει μείνει ούτε ένας Γάλλος τενίστας πριν καν μπούμε στον τρίτο γύρο του Masters στο Παρίσι!

Μετά τους Ναδάλ και Ράονιτς, και ο Μάρτον Φούτσοβιτς δεν κατέβηκε ποτέ στον αγώνα του κόντρα στον Φάμπιο Φονίνι και έδωσε μια ξεκούραστη πρόκριση στον Ιταλό που θα αντιμετωπίσει τον Ρότζερ Φέντερερ την Πέμπτη!

Τετάρτη, 31/10: 2ος γύρος Paris Masters
Dimitrov (Bulgaria) beat Agut (Spain) 7-6(10) 6-4
Nishikori (Japan) beat Mannarino (France) 7-5 6-4
Zverev (Germany) beat Tiafoe (USA) 6-4 6-4
Isner (USA) beat Kukushkin (Kazakhstan) 6-3 6-7(2) 7-6(1)
Sock (USA) beat Gasquet (France) 6-3 6-3
Anderson (S. Africa) beat Basilashvili (Georgia) 6-3 6-7(3) 7-6(3)
Jaziri (Tunisia) beat Verdasco (Spain) 7-6(5) 1-6 6-3