Ηράκλειο: Στα προημιτελικά ο Σκορίλας

Μετά από τη σημαντική νίκη απέναντι στον Αυστριακό Γιόνας Τρίνκερ, ο Αλέξανδρος Σκορίλας επικράτησε και του Γάλλου Μπεντζαμάν Πιέτρι με 6-1, 6-3 σε μία ώρα και 47 λεπτά εξασφαλίζοντας την παρουσία του στα προημιτελικά του τουρνουά ITF των 15.000 δολαρίων που πραγματοποιείται αυτήν την εβδομάδα στο Ηράκλειο της Κρήτης

Ο Έλληνας τενίστας, ο οποίος επέστρεψε σε προημιτελική

φάση (για 6η φορά μέσα στο 2023) μετά από το 15άρι τουρνουά στο Μόναστιρ (Τυνησία) στια αρχές Σεπτεμβρίου, έσβησε τα 10 από τα 11 break-points του Πίετρι, ενώ από την πλευρά του ήταν άκρως αποτελεσματικός στις δικές του ευκαιρίες ολοκληρώνοντας το ματς με 5/7 break-points.

Το ξεκίνημα του Σκορίλα ήταν επιβλητικό, κατακτώντας τα πρώτα 4 games (2 break) παίρνοντας προβάδισμα με 4-0, με τον Γάλλο να μειώνει σε 4-1, αλλά τον Έλληνα τενίστα να κερδίζει τα επόμενα 2 games φτάνοντας στο 6-1 μέσα σε 48 λεπτά.

Στο 2ο σκέλος του αγώνα ο Πιέτρι βρήκε το πρώτο και μοναδικό του break στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 3-2, όμως αυτό ήταν και το τελευταίο κερδισμένο του game στο τουρνουά, με τον Σκορίλα να κατακτά τα τελευταία 4 games του αγώνα σφραγίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ολλανδό και Νο2 του ταμπλό Σιντάν Πόντζοντικρόμο, ο οποίος νωρίτερα μέσα στην ημέρα κέρδισε δύσκολα τον Γιάννη Κουντουράκη με 6-4, 2-6, 6-2 μετά από 2 ώρες και 34 λεπτά.

Στα διπλά των ανδρών τα αδέρφια Στέφανος και Δημήτρης Σακελλαρίδης επικράτησαν στα προημιτελικά των Ρόμπερτ Γκούνα και Παύλο Τσιτσιπά με 6-4, 7-6(5) παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά εκεί όπου οι Νο2 του ταμπλό θα αντιμετωπίσουν τους Λούκα Τάνερ (Ελβετία) και Γιόνας Τρίνκερ (Αυστρία) που με τη σειρά του επικράτησαν των Ολλανδών και Νο3 του ταμπλό Σιντάν Ποντζοντικρόμο και Νιλς Βίσκερ με 6-1, 5-7, 10-8.

The post Ηράκλειο: Στα προημιτελικά ο Σκορίλας appeared first on Tennis24.