Ημιτελικοί “φωτιά” στη Λυών – VIDEO

Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ, Μπενουά Περ, Νικολόζ Μπασιλασβίλι και Τέιλορ Φριτζ προκρίθηκαν στους ημιτελικούς του Lyon Open και ετοιμάζονται για δυο αγώνες “φωτιά” την Παρασκευή στη Γαλλία…

Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν στο… 50% τους και οι ημιτελικοί του φετινού Lyon Open έχουν σεταριστεί.

Ο Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ επικράτησε του Στιβ Τζόνσον μετά από τρία συναρπαστικά σετ, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας στο Γαλλικό τουρνουά,

και “τσέκαρε” το τέταρτο εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Ο Καναδός, μετά από δυο ώρες αγώνα απέκλεισε τον Αμερικανό με 6-4, 2-6, 6-4 και θα τεθεί αντιμέτωπος με το Νο1 του ταμπλό, Νικολόζ Μπασιλασβίλι, στην επόμενη φάση του θεσμού.

Για να προκριθεί εκεί ο Γεωργιανός όμως, έπρεπε να κάνει την νίκη της ημέρας. Παρότι ο Τζο Γουιλφρίντ Τσονγκά ερχόταν με φόρα από τους πρώτους γύρους και είχε φυσικά το κοινό με το μέρος του στη Λυών, δεν μπόρεσε να αποκλείσει τον Μπασιλασβίλι.

Το Νο18 στον κόσμο επιβλήθηκε με 6-4, 6-4 του Τσονγκά και πέρασε στην τελική “4αδα”, μετά από 85 λεπτά μάχης.

The top seed is semi-final bound in Lyon

Nikoloz Basilashvili defeats Tsonga 6-4, 6-4 to advance at the #OpenParc

: @TennisTV pic.twitter.com/8A5lLNteZX

ATP Tour (@ATP_Tour) 23 Μαΐου 2019

Όσον αφορά το έτερο ζευγάρι των ημιτελικών, ο Μπενουά Περ έθεσε νοκ-άουτ τον Ντένις Σαποβάλοφ μετά από έναν αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στο τάι-μπρέικ του τρίτου σετ, και προκρίθηκε έτσι στους τελευταίους “4” της Λυών.

Τελικό σκορ 6-3, 4-6, 7-6(4) υπέρ του ιδιότροπου Γάλλου, που θα παίξει στη συνέχεια με τον Τέιλορ Φριτζ.

Brilliant Benoit!@benoitpaire beats Shapovalov 6-3 4-6 7-6(4) in a high-quality match played in great spirits #OpenParc pic.twitter.com/K92dC4KPd7

Tennis TV (@TennisTV) 23 Μαΐου 2019

Ο νεαρός Αμερικανός κέρδισε με σπουδαία ανατροπή τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Άγκουτ και πραγματοποίησε την μεγαλύτερη έκπληξη της ημέρας στη Γαλλία. Ο Φριτζ αν και έχασε το πρώτο σετ στο τάι-μπρέικ, επέστρεψε από την κόλαση και προκρίθηκε με 6-7(6), 6-3, 6-4.

BIG result for @Taylor_Fritz97

He defeats Bautista Agut 6-7 6-3 6-4 to make his first semi-final of the year! #OpenParc pic.twitter.com/K4dxYWaIo7