Δεν της στοίχισε η απώλεια συγκέντρωσης – VIDEO

90η νίκη καριέρας σε Grand Slam για τη Σιμόνα Χάλεπ που χρειάστηκε να ιδρώσει για να κερδίσει την qualifier, Χάριετ Νταρτ

Το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, Σιμόνα Χάλεπ, δυσκολεύτηκε περισσότερο από το αναμενόμενο στο δεύτερο αγώνα της στο Australian Open, κερδίζοντας 6-2, 6-4 το Νο173 του κόσμου, Χάριετ Ντάρτ.

Η Ρουμάνα, φιναλίστ στη Μελβούρνη το 2018 (ήττα από Βοζνιάκι), χρειάστηκε 77 λεπτά στη Rod Laver Arena

για να ξεπεράσει το εμπόδιο της 23χρονης Βρετανίδας και να προκριθεί στον 3ο γύρο του πρώτου Major της χρονιάς, περιμένοντας εκεί μια εκ των Πουτίντσεβα-Κόλινς.

Το σκορ δεν μαρτυρά τις δυσκολίες που πέρασε η Χάλεπ, η οποία υπέπεσε σε 23 αβίαστα λάθη, με την Νταρτ να επιστρέφει από το 0-4 στο 2ο σετ, εκνευρίζοντας την καταξιωμένη αντίπαλό της.

“Ήταν λίγο επικίνδυνο γιατί έχασα την αυτοσυγκέντρωση μου στο τέλος. Ξεκίνησε να παίζει καλά και ήταν πιο δύσκολο για μένα να κρατήσω. Μου αρέσει να παίζω υπό πίεση. Έχει πιο πολύ πλάκα και το προτιμώ από το να τελειώσω γρήγορα ένα ματς” είπε αμέσως μετά η Χάλεπ.

AUSTRALIAN OPEN MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (+9h)

The post Δεν της στοίχισε η απώλεια συγκέντρωσης – VIDEO appeared first on Tennis24.