Αυλαία στο Babolat Tennis Open 2019

Ο Όμιλος Αντισφαίρισης Θεσσαλονίκης, γέμισε ξανά από λάτρεις του αθλήματος οι οποίοι απόλαυσαν ένα ακόμη μεγάλο τουρνουά στη συμπρωτεύουσα

Έχει γίνει, πλέον, θεσμός. Το Babolat Tennis Open είναι το μεγαλύτερο τουρνουά ερασιτεχνών που διεξάγεται παραδοσιακά στον φιλόξενο και ιστορικό Όμιλο Αντισφαίρισης Θεσσαλονίκης.

Για περίπου ένα μήνα, οι

εγκαταστάσεις του ΟΑΘ, γέμισαν από εκατοντάδες φίλους του τένις που αγωνίστηκαν στις πολυπληθείς κατηγορίες της διοργάνωσης και χάρηκαν το άθλημα.

383 μοναδικές συμμετοχές και πάνω από 500 παιχνίδια, διεξήχθησαν το διάστημα των αγώνων και το απόγευμα της Τετάρτης (30/10) έπεσε η αυλαία με τη διεξαγωγή των τελευταίων τελικών.

Στην κατηγορία των εν ενεργεία αθλητών, ο αθλητής του Ομίλου Θεσσαλονίκης, Δημήτρης Μπινόπουλος κατέκτησε με σχετική άνεση τον τίτλο, κερδίζοντας στον τελικό 6-2, 6-0 τον Ανδρέα Τσιρανίδη.

Στις γυναίκες, η Μαριαλένα Πούλκα επίσης αθλήτρια του ΟΑΘ, επικράτησε 6-3, 6-2 της νεαρής Αλεξάνδρας Παναγιωτίδου στον εμφύλιο τελικό.

Στην κατηγορία των πρώην αθλητών, ο Γιάννης Ιωαννίδης κέρδισε 6-3, 6-2 τον Γιώργο Μαμάση.